Předchozí čísla |
|
|||||||||||||||||||||
|
![]() |
Bulletin muzea v Českém Krumlově - Červen 2000 - Číslo 6 - Ročník IX. |
SLEVY VSTUPNÉHO DO MUZEA PRO NÁVŠTĚVNÍKY MÉSTSKÝCH SLAVNOSTÍ V SOBOTU 17. ČERVNA
Při hlavním dni městských slavností poskytneme již tradičně návštěvníkům
slevy vstupného.
Dospělí s platnou vstupenkou na Slavnosti pětilisté růže zaplatí při návštěvě muzea vstupné ve výši 5,- Kč.
Děti s platnou vstupenkou na slavnosti budou mít vstup do muzea zdarma.
Stálá expozice - Historický obraz Českokrumlovska od pravěku do konce 19. století - archeologické, historické, umělecké, etnografické, umělecko-řemeslné a průmyslové sbírky. Unikátní keramický model Č. Krumlova. Barokní "jezuitská" lékárna.
ČERVEN V POBOČCE |
NÁVŠTĚVNOST PŘI DNECH OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
K MEZINÁRODNÍMU DNI MUZEÍ
Asociace českých a moravskoslezských muzeí a galerií zarámovala letošní oslavy Mezinárodního dne muzeí heslem "Muzea proti blbé náladě".
K pozdvihnutí nálady návštěvníků při dni otevřených dveří v českokrumlovském muzeu ve čtvrtek 18. května zajisté posloužila divácky atraktivní výstava "Ze starých šenků". Hloubavější zájemce pak zaujala nová výstava, věnovaná osobnosti Johannese Urzidila.
V Horní Plané si první diváci se zájmem prohlédli čerstvě zpřístupněnou výstavu "Vítkův Hrádek - symbol vzájemnosti".
Celkem využilo výhod volného vstupu do expozic a výstav 142 návštěvníků, z toho 100 osob v Č. Krumlově (52 cizinců) a 42 osob v H. Plané (8 cizinců).
- pj -
NAVŠTIVTE ZAJÍMAVOU VÝSTAVU
VE STÁTNÍM OKRESNÍM ARCHIVU
Klub slovenské kultury v České republice pořádá spolu s naším muzeem a Státním okresním archivem v Českém Krumlově výstavu "Století Slováků v českých zemích". Výstava se koná ve výstavním sále archivu na Plešivci do 23. června 2000 a je otevřena v pondělí až pátek od 9.00 do 16.00 hodin.
Expozice mimo jiné představuje řadu dokumentů a trojrozměrných exponátů z fondů a sbírek obou českokrumlovských institucí se vztahem k městu a okresu Český Krumlov.
- pj -
V ČERVNU BUDE OTEVŘENA NOVÁ PAMĚTNÍ SÍŇ
A NAUČNÁ STEZKA V HOŘICÍCH NA ŠUMAVĚ
Na 20. června je v Hořicích na Šumavě připravováno otevření nové pamětní síně pašijových her a obce a zpřístupnění naučné stezky obcí a pašijovým areálem. Expozice, nazvaná "Pašijová obec Hořice na Šumavě", je umístěna v přízemí bývalé školy. Na její přípravě se podílelo českokrumlovské muzeum. Bližší informace o provozu sdělí Obecní úřad Hořice na Šumavě, tel. a fax č. +420 380 737 101, e - mail:ou.horice@lipensko.cz
NA ÚVOD VÝSTAVY
ADALBERT STIFTER - DĚSIVĚ KRÁSNÝ SVĚT
![]() |
V souladu se zcela novým pojetím sousedství a vzájemných přeshraničních kulturních kontaktů byl projekt výstavy, připravovaný již od roku 1987 iniciativou kulturního oddělení Úřadu hornorakouské zemské vlády v Linci, zpracován partnerskými zařízeními, Institutem Adalberta Stiftera v Linci a Okresním vlastivědným muzeem v Českém Krumlově, kde se také v roce 1990 uskutečnilo za velkého zájmu mezinárodní veřejnosti premiérové uvedení. Tato výstava, znamenající počátek již desetileté intenzívní kulturní výměny v dnešním Euroregionu Šumava - Bavorský les - Mühlviertel, přispěla velkou měrou k informovanosti evropské kulturní veřejnosti o osobnosti a díle všestranného umělce Adalberta Stiftera, ale také, zcela v duchu jeho myšlenkového odkazu, otevřela nové možnosti spolupráce institucí i jednotlivců v oblasti vědy, kultury a společenských styků.
Dvojjazyčná výstava "Adalbert Stifter - Děsivě krásný svět" podává univerzální informaci a přináší současnou interpretaci osobnosti Adalberta Stiftera, aspektů jeho literárního a výtvarného díla i dalších životních aktivit a názorů. Doprovodná publikace je k dispozici jak v českém, tak německém jazyce, obsahuje biografický a literární přehled a měla by návštěvníkům výstavy a čtenářům poskytnout základní informace o umělci, který se natrvalo vřadil do kontextu světové literatury.
Po deseti letech se výstava představí svou závěrečnou reprízou opět v Českém Krumlově, v místě, kde začala její kulturní mise a úspěšná prezentace v mnoha evropských městech. Ukončení tohoto projektu je znamením přípravy nových přeshraničních aktivit, směřovaných k připomenutí 200. výročí narození Adalberta Stiftera v roce 2005.
Hofrat Dr. Johann Lachinger, Mag. Martin Sturm, Mgr. Petr Jelínek, Ivan Slavík
Místa uvedení:
Okresní vlastivědné muzeum, Český Krumlov, červenec - září 1990
Hornorakouské zemské muzeum, Linec (Rakousko), říjen - listopad 1990
Oblastní muzeum, klášter Walderbach (Německo), červen - září 1991
Památník národního písemnictví, Strahovský klášter, Praha, březen - květen 1992
Mezinárodní kulturní centrum, Krakov (Polsko), leden - únor 1993
Univerzita U. F. S. I. A., Antverpy (Belgie), listopad - prosinec 1993
Státní univerzita, Amsterodam (Nizozemí), únor - březen 1994
Radnice, Augsburg (Německo), duben - květen 1994
Okresní muzeum, Mariánské Lázně, červenec - září 1994
Jihotyrolské zemské muzeum, hrad Tirol (Itálie), květen - červenec 1996
Kulturní dům Adalberta Stiftera, Hauzenberg (Německo), duben - červenec 1997
Městský kulturní dům, Waidhofen / Thaya (Rakousko), březen 1998
Městské kulturní centrum, zámek Nové Hrady, duben - květen 1998
Zámek, Weitra (Rakousko), květen - červen 1998
Jihomoravské muzeum, Znojmo, červenec - září 1998
Okresní vlastivědné muzeum, Český Krumlov, červen - listopad 2000
(Text z úvodu doprovodné publikace k výstavě)
TISÍC DNŮ PRO EVROPU ČERVEN 2000 - RAKOUSKO
Společný projekt českokrumlovských kulturních zařízení, škol a neziskových organizací pro popularizaci států Evropské unie a podporu vstupu České republiky do EU.
Pátým členským státem EU, představovaným v rámci projektu Tisíc dnů pro Evropu je Rakousko.
Náš nejbližší soused má s námi leccos společného. Není divu - již od roku 1526 existovalo soustátí, jehož jádrem bylo Rakousko a význačnými stavebními kameny Země Koruny české.
Rakousko přistoupilo k Evropské unii 1. 1. 1995 společně s Finskem a Švédskem. "Alpská" republika patří k současnosti k nejvyspělejším členským zemím EU.
Měřeno ukazatelem hrubého domácího produktu na obyvatele bylo Rakousko v r. 1998 čtvrtou nejvyspělejší ekonomikou EU.
Rakousko je pro EU jakousi branou do střední a východní Evropy.
K základním kvalitativním znakům rakouské ekonomiky patří vysoce kvalifikovaná pracovní síla a atraktivní turistické oblasti.
Většina firem je exportně orientovaná, což přispívá ke snižování deficitu obchodní bilance - v roce 1998 představoval export více než 90 % hodnoty dovozu.
Sektor služeb vytváří přibližně 2/3 HDP. Sektor průmyslu se na tvorbě HDP podílí asi 32 %. Sektor zemědělství tvoří přes 1 % HDP.
Úvahy o vývoji ekonomiky v letech 2000 - 2001 nejsou úplně optimistické.
Pro vývoj bude důležité, zda a jakým způsobem se podaří urovnat současné napjaté politické vztahy mezi Vídní a Evropskou unií.
Základní informace:
RAKOUSKO
Úřední název: Rakouská republika
Hlavní město: Vídeň (Wien)
Počet obyvatel: 7,8 milionu
Celková rozloha: 83 850 km2
Jazyky: němčina, chorvatština, slovinština, maďarština
Měna: šilink = 100 grošů (ATS)
Kurs ke Kč (stav k 18. 5. 2000 - ČNB): 1 ATS = 2,661 Kč
Zajímavosti:
"U nás je sice zboží dražší než kupříkladu v Německu, ale rakouské výrobky jsou zase kvalitní" řekla jedna obyvatelka Vídně a dodává: "Tím, co zaplatíme navíc, zde udržujeme pracovní místa a kvalitní životní prostředí". Láce zkrátka není všechno. Nezaměstnanost v Rakousku zůstává ještě o tři procenta nižší než v Německu či Francii.
Zajímavá je rovněž starost o seniory, kteří podobně jako v dalších státech začínají tvořit podstatnou část společnosti.
Odchod do penze stanovuje v Rakousku zákon na 65 let pro muže a 60 let pro ženy. Dobrovolně je ale možné odejít už 5 let před touto hranicí, při zdravotních potížích nebo ztrátě zaměstnání ještě mnohem dříve. Praxe vypadá tak, že na zákonnou hranici nečeká skoro nikdo.
Podrobný červnoový program akce 1000 dnů pro Evropu
je uveden v kulturním kalendáři KUK, na stránkách Evropského informačního centra nebo je k dispozici v Městské knihovně.
ZA PhDr. JIŘÍM VONDROU
VZPOMÍNKA NA JEDNOHO ZE ZAKLADATELŮ
ČESKOKRUMLOVSKÉHO MUZEA PO R. 1945
![]() | 15. března 2000 zemřel v Praze ve věku nedožitých 78 let PhDr. Jiří Vondra, jeden ze zakladatelů poválečného muzea v Českém Krumlově. |
Působil zde jako vedoucí a odborný pracovník od 1. dubna 1949. V muzeu byl tehdy kromě něho zaměstnán pan Antonín Zwiefelhofer.
Oba neměli snadný úkol - připravit instalaci sbírek muzea v prvním a druhém poschodí budovy bývalého jezuitského gymnázia. Po základním utřídění sbírek začal dr. Vondra sbírky evidovat - první zápisy v přírůstkové evidenci jsou datovány rokem 1950. Postupně zahájil i další sběr materiálu, zejména církevních plastik z různých lokalit regionu, kde jim hrozilo zničení. PhDr. Vondra přebíral a zpracovával rovněž velké množství sbírkových předmětů ze zrušeného Šumavského muzea v Horní Plané a z románské komory zámku v Českém Krumlově.
S instalací sbírek muzejníci započali během roku 1951. Expozice vznikala "na koleně", vitríny a další výstavní nábytek si vyráběli sami. Tato první expozice pak byla otevřena v roce 1952 u příležitosti sjezdu Svazu československých muzeí, který se konal v Českých Budějovicích. Účastníci sjezdu vykonali exkurzi do nejlepších muzeí v tehdejším českobudějovickém kraji a vedle muzeí v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí navštívili i muzeum v Českém Krumlově.
Expozice obsahovala oddělení pravěku, dále osídlení roku 1400, gotické plastiky, renesanční plastiky a nábytek, zbraně, rukopisy, zámky, dlaždice, cechovní památky, ukázky řemeslných výrobků. Z větších celků představovala jihočeskou jizbu, jezuitskou lékárnu a pamětní celek na Adalberta Stiftera.
PhDr. Jiří Vondra působil ve funkci vedoucího muzea v Českém Krumlově do roku 1953. Poté odešel, aby se plně věnoval historii a památkové péči, které se mu staly celoživotní profesí i zálibou.
Čest jeho památce!
Mgr. Petr Jelínek
ředitel muzea
(S použitím práce Jaroslavy Vondráčkové "Historie Okresního vlastivědného muzea v Českém Krumlově", Brno 1981 - strojopis)
SLUŽBY MUZEA
Badatelské návštěvy a odborné konzultace odborní pracovníci po předchozí domluvě.
Muzeum po přechodnou dobu (do září 2000) nezajišťuje archeologické dohledy a záchranné archeologické průzkumy!
Muzejní knihovna umožňuje pouze prezenční studium.
Badatelům a veřejnosti poskytujeme kopírovací služby.
Zájemci o pronájem sálu muzea se mohou obracet na pokladní muzea, tel. 711674. Po předběžné domluvě termínu požadujeme závaznou písemnou objednávku. Ceník pronájmu a návazných služeb je k dispozici v pokladně muzea.
KONTAKT
Okresní vlastivědné muzeum Horní ul. č. 152 381 01 Český Krumlov Tel. č. +420 380 711 674 POZOR - ZMĚNA! Tel. fax č. +420 380 714 249 |
Pobočka muzea Památník - Rodný domek Adalberta Stiftera Palackého ul. č. 21 382 26 Horní Planá Tel. č. +420 380 738 473 E-mail: hplana@lipensko.cz |
INFORMACE NA INTERNETU
Stránky muzea na adrese : http://www.muzeum.ckrumlov.cz
Stránky Památníku A. Stiftera
na adrese :
http://hplana.lipensko.cz
NOVINKA!
Výroční zpráva muzea za rok 1999 ve Zpravodaji Okresního úřadu Č. Krumlov - březen 2000 (s.13 až 23) na adrese : http://www.oku-ck.cz