Předchozí čísla   1998   7+8 9 10 11 12   1999   1

Měsíčník Okresního vlastivědného muzea v Českém Krumlově, logo
Bulletin muzea v Českém Krumlově - Únor a březen 1999 - Číslo 2/3 - Ročník VIII.

STÁLÉ INFORMACE NA CD ROM
Český Krumlov - oficiální informační systém ve 3 jazykových mutacích (Č, A, N). V prodeji v pokladně muzea, cena 450,- Kč. Možnost množstevní slevy.

 
Stálá expozice Historický obraz Českokrumlovska od pravěku do konce 19. století
- archeologické, historické, umělecké, etnografické, umělecko-řemeslné a průmyslové sbírky. Unikátní keramický model Č. Krumlova. Barokní „jezuitská" lékárna.

Dlouhodobá výstava Naivní svět Marie a Martina Šítalových
- insitní obrázky lidových malířů z Velešína.

Dlouhodobá výstava Šumava na starých pohlednicích
- přes 500 pohlednic ze sbírek JčM Č. Budějovice a OVM Č. Krumlov.

Nová krátkodobá výstava Papír a tužka - Práce absolventů „Prager Fotoschule".
Fotografie tří rakouských autorů zachycují prostředí papíren ve Větřní u Českého Krumlova.
Výstava trvá do 28. března 1999.

Nová krátkodobá výstava Čínské umělecké řemeslo.
Ve spolupráci s kulturním oddělením velvyslanectví ČLR v Praze.Výstava trvá od soboty 20. března do neděle 18. dubna 1999.

Otevírací doba:
 Městská brána v Radniční ulici - vnitřní, Rudolf Thür, kresba z let 1914 - 1916
úterý - pátek 9 - 12 / 12.30 - 16 hod
sobota - neděle 13 - 16 hod

Zavírací den:
pondělí

 

Památník - Rodný domek A. Stiftera v Horní Plané

Stálá memoriální expozice - Adalbert Stifter a rodný kraj

Otevírací doba:
středa - neděle 9 - 12 / 12.30 - 16 hodin

Zavírací dny:
pondělí a úterý

Změna otevírací doby:
5., 6., 7., 14., 20. a 28. března - zavřeno !

 

Ze sbírek muzea - nový exponát ve stálé expozici
Pánský vyšívaný kabátec, konec 18. století

Dobové historické oděvy dnes patří mezi vzácné předměty každé muzejní sbírky, neboť textilie relativně rychle podléhají vlivům okolí, nevhodnému uložení ve vlhkém či prašném prostředí, trvalému osvitu a jsou neustále v nebezpečí, že budou velmi rychle a nenávratně zničeny plísněmi či moly. O to více jsou ceněny doklady dobového odívání starší 200 let, neboť oděvy byť zdobnější byly vždy chápány jen a pouze jako módní záležitost, a tak se s nimi v minulosti také zacházelo. Dnes jsou pro nás tyto sbírkové předměty velice cenné, jelikož nám dokládají to, co známe pouze z historických portrétů, totiž dobový vkus, smysl pro detail, jakost zpracování či historické módní trendy.

Nejstarší historické oděvy ve sbírkách českokrumlovského muzea jsou z měšťanského prostředí konce 18.století a mezi nejceněnější patří pánský vyšívaný kabátec - just au corps. Na konci 18. století došlo v pánské módě zcela evidentně ke zjednodušení střihu a obleky se oprostily od rafinované přemíry krajek, stuh a ozdob, jak tomu bylo v předcházejícím období, kdy evropskou módu silně ovlivňoval francouzský dvůr Ludvíka XIV. (1643 -1715). Právě v tomto období vznikl základ barokní a rokokové pánské módy, který se udržel až do konce 18. století, neboť již tehdy byl pánský elegantní oblek tvořen kabátem, vestou a kalhotami ke kolenům.

Nejdůležitější a nejzdobnější částí celého celku byl kabátec ke kolenům - just au corps s velkými kapsami s patkami, manžetami, nápadnými knoflíky, stojatým límcem, rafinovanými výraznými šosy a nápadně úzkými rameny (šířka ramen = 37 cm a obvod hrudníku = 81 cm). Kabátec zhotovený z temně zeleného sukna je zdoben velmi dekorativní výšivkou bohatého květinového vzoru s planými šípkovými růžemi a pomněnkami hedvábnou nití v pastelových odstínech barev. Součástí pravé patky kapsy je další nenápadná malá kapsička s malým knoflíčkem na lahvičku šňupavého tabáku. Nezbytnými doplňky tohoto pánského kabátce, ze kterého se později vyvinul frak, byly těsné úzké kalhoty ke kolenům - culotte, vesta a třírohý klobouk.

Poznámka autora: O barokní módě doby Ludvíka XIV. více v M - měsíčníku č. 6 / 1998 v článku k portrétu Jana Kristiána I. z Eggenberku.

(mj)

František Jakub Prokyš, vývěsní lékárenský štít barokní lékárny, expozice Okresního vlastivědného muzea v Českém Krumlově

Pozvánka na výstavu a vernisáž

PAPÍR (a tužka)Fotografie rakouských autorů

Od roku 1990 se stalo již tradicí, že výstavní sály Okresního vlastivědného muzea nabízejí v prvních měsících kalendářního roku pohled do současné umělecké scény Horního Rakouska. Připomeňme zde například uměleckou skupinu K5 (Ak, Dorfer, Mittringer, Rebhandl, Netusil), dřevoryty Ch.Thanhäusera, kresby H. Bergera, obrazy G. Kreczi, malíře vídeňské školy P. Klitsche, objekty a instalace M.T. Belloni, political art W. Horvatha a dvojí výstavu prací studentů Vysoké školy umělecko průmyslové z Lince. Řada dalších umělců byla zastoupena ve skupinových výstavách a projektech.

Letošní premiérová výstava fotografických prací tří autorů - absolventů „Prager Fotoschule" se sídlem v Nemarktu - Wolfganga Lehnera, Josefa Kolarze-Lakenbachera a Wolfganga Wimmera je částí jejich rozsáhlého projektu a zároveň i absolventskou prací s přeshraniční tématikou „Papír a tužka - industriální hranice mezi Rakouskem a Českou republikou". Vystavené fotografie byly pořízeny v roce 1997 a 1998 v provozu papírenského závodu ve Větřní a jsou uměleckým dokumentem, jehož hlavními aktéry jsou zde zaměstnaní lidé v konkrétním sociálním kontextu a s pozadím průmyslové architektury, kterou autoři nazývají „katedrálou práce". Obdobně vznikly i záběry v provozu českobudějovické firmy Koh-i-noor Hardtmuth, které budou prezentovány v roce 2000 společně s publikací, kterou podpořila rakouská centrála Euroregionu ve Freistadtu.

Vernisáž výstavy, na kterou vás srdečně zveme, proběhne v sobotu, dne 27. února 1999 v 15.00 hodin.

Výstava potrvá do 28. března.

Pozvánka na výstavu

ČÍNSKÉ UMĚLECKÉ ŘEMESLO

*Krásné předměty z tradičního čínského porcelánu, nefritu, slonoviny, rohoviny, perleti, peří, hedvábí a dalších materiálů budou k vidění na výstavě ČÍNSKÉ UMĚLECKÉ ŘEMESLO, kterou pořádáme ve spolupráci s kulturním oddělením velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze.

Jedná se o vzácnou příležitost k seznámení s tradiční asijskou umělecko-řemeslnou výrobou a tak všechny zájemce srdečně zveme.

Výstava potrvá od soboty 20.března do neděle 18.dubna 1999 včetně.


SLUŽBY MUZEA

Badatelské návštěvy a odborné konzultace zajišťují odborní pracovníci po předchozí domluvě.

Muzejní knihovna umožňuje pouze prezenční studium.

Badatelům a veřejnosti poskytujeme kopírovací služby.

Pronájmy sálu jsou možné pouze do 14. března 1999. Poté bude sál až do poloviny října 1999 zadán pro konání výstav. Objednávky a informace podá pokladní muzea.


KONTAKT

Okresní vlastivědné muzeum
Horní ul. č. 152
381 01 Český Krumlov

Telefon:
+420 380 711 674

Fax:
+420-337-2249

Pobočka muzea
Památník - Rodný domek Adalberta Stiftera

Palackého ul. č. 21
382 26 Horní Planá

Telefon:
+420 380 738 473


© Sdružení k vytvoření financování a správě informačního systému regionu Český Krumlov, 1998
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0