ARCHIV | 1999 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
![]() |
Informační měsíčník Obecního úřadu v Křemži |
Duben 1999 - Číslo 4 - Ročník 9 |
Z jednání obecní rady a obecního zastupitelstva |
6. schůze OR se konala dne 15.3.1999 za účasti všech radních, které starosta informoval o výsledku výběrového řízení na zpracovatele projektu na rekonstrukci ČOV Křemže. Komise vybrala Hydroprojekt Č. Budějovice, který předložil vítězný návrh na přestavbu ČOV, zaručující trvalý provoz. Dále informoval o jednání s ČSAD o zajištění dopravní obslužnosti v naší obci, ze kterého vyplynulo, že pokud se obce Brloh, N. Ves a Křemže nebudou podílet na pokrytí ztráty, bude zrušen sobotní ranní spoj do Č. Budějovic. Jelikož se jedná o jediný spoj, OR schválila příspěvek obce na r. 1999 ve výši 12 tis. Kč. Zároveň bylo jednáno o přemístění autobusové zastávky od mostu před budovu býv. KNV v Č. Budějovicích. Toto přemístění se jeví jako reálné, cestující budou o něm včas informováni. OR projednala stav pronájmu nebytových prostor v Domě služeb a hospodaření v obec. lesích.
Následně po schůzi OR se konala pracovní porada OZ. Kromě předjednaných bodů v OR zastupitelé rozhodli o zveřejnění záměru obce na prodej stavebních parcel pro výstavbu rod. domků v lokalitě „východ" - u Křemežského rybníka, schválili bezplatné zapůjčení pivního stanu hasičům z Chlumu a ze Lhotky a shodli se na zrušení místní vyhlášky č. 1/97 - tržní řád obce.
Zastupitelé dále projednali záležitosti týkající se postupu úklidu a oprav cest, zřízení panelového chodníku přes park na Doubku, dokončení plynofikace a kanalizace v Chlumu, zakončení a úpravy skládky pod ZŠ, zřízení sběr. dvora za čerpací stanicí Pap-oil a další.
-Lin-
ANGLIE |
4. pokračování
Při návštěvě Skotska jsme samozřejmě nemohli minout jezero Loch Ness. Jeho nejznámější obyvatelce jsme sice nestáli za tu námahu vynořit se a pozdravit se s námi, ale její napodobeniny z různých materiálů nás v městečku Drumnadrochit doprovázely na každém kroku.
Sympaticky na nás zapůsobilo středisko skotské vysočiny (Highland) a současně nejseverněji položené město Anglie a Skotska Invervess. Díky záplavě květin (rozkvetlých) jsme si vůbec nepřipadali jako na severu. A lochnesku jsme tady potkali na vlakovém nádraží. Měla tenisky značky Nike a prodávala noviny. Dalším symbolem Skotska je národní nápoj - whisky. Při návštěvě palírny Tomatin nám samozřejmě neprozradili recept na její přípravu. Naznačili pouze, že bez pravé skotské vody, obilí (žito, ječmen) a ovzduší je snaha o výrobu marná. Odehrává se v několika fázích a trvá i několik desetiletí (čím starší, tím kvalitnější) v jejichž průběhu dozrává v sudech z pravého amerického dubu. Velký objem se odpaří, takže v sudech zbývá třeba jen třetina moku.
Po dosažení nejsevernějšího bodu, kterým pro nás bylo město Inverness, se vracíme opět na jih. Další den věnujeme prohlídce hlavního (ne však nejlidnatějšího - tím je Glasgow) města Skotska Edinburghu. Evropskou raritu, jakou jsou edinburghské mosty, můžeme díky mlze jenom tušit. A tak se vrháme na prohlídku města. Na jednom z nádvoří je vybudován letní amfiteátr, ve kterém probíhají různé kulturní akce (občas je máme možnost vidět i u nás). Nezbytné je samozřejmě i střídání stráží (samozřejmě ve skotských krojích) a místní specialitou je i každodenní salva vypalovaná z děla ve 13 hodin místního času. Za shlédnutí určitě stojí i skotské korunovační klenoty a kámen (nedávno vrácený z Anglie), na kterém sedávali představitelé země při řešení zásadních otázek. Pochopili jsme, že Skotové si na svém původu velice zakládají, jsou hrdi na svou minulost a v žádném případě nechtějí splynout s Angličany. To dokázali i v nedávném referendu.
Ve skutečnosti jsou „praví" Skotové čitelní na první pohled. Bledá pleť s minimem pigmentu, pihy a vlasy s červeným nádechem nenechají nikoho na pochybách. Od svých jižních sousedů se liší i drobnými odchylkami v jazyku. Každý Skot je např. Mc - syn svého otce. Měli jsme pocit, že nejčastějším příjmením je Donald. Klany McDonaldů totiž měly pamětní desky snad v každém městečku. Často jsme se z nich dozvídali, že právě zde byl tento rod vyvražděn. I přesto prokázal obdivuhodnou životaschopnost ... Svou nezávislost na Anglii se hrdí Skotové snaží demonstrovat vlastní měnou - skotskou korunou. Jejich hrdost jim však nebrání v obchodování v anglických librách, takže jsme neměli žádné problémy (s existencí skotské měny totiž nikdo nepočítal). V Edinburghu vrcholí setkání s národem, jehož symboly jsou jednorožec a bodlák, a my se vracíme do staré dobré Anglie. Hranice mezi Skotskem a Anglií představuje nenápadná zídka u silnice.
Poslední den na britských ostrovech věnujeme městům York a Cambridge. V Yorku navštěvujeme obrovskou katedrálu, procházíme se starými uličkami plnými hrázděných domů, obdivujeme hrad a někteří nadšenci zavítají i do muzea železnice. Při procházce městem nemůžeme přehlédnout plakáty zvoucí na film Kolya, který obdržel cenu americké akademie za nejlepší cizojazyčný film.
Město Cambridge plné studentských kolejí je nám sympatické svou poklidnou atmosférou a velkými plochami (samozřejmě dokonale udržovaných) třávníků. V parku odpočívají mladí lidé z celého světa. Pozorujeme je při bowlingu, tenisu, basketbalu, cricketu, crocetu a tiše jim závidíme takové možnosti sportovního vyžití.
Známou atrakcí města je most matematiků, který byl postaven pouze ze dřeva (bez hřebíků a šroubů). Odborníci z výpravy se však dali slyšet, že zkušený český tesař by to zvládl také a nemusel studovat v Cambridgi. Po pikniku na cambridgském trávníku se definitivně loučíme se spojeným královstvím. Plni dojmů z posledních 14 dnů odrážíme v Doveru od břehu a pomalu začínáme plánovat příští dovolenou. Nesmíme porušit náš systém (na sever - na jih), takže je to jasné. S posádkou a několika spolucestujícími se napřesrok vydáme do Řecka.
-V.S.-
Pranostiky na duben |
Český název měsíce souvisí patrně s tím, že kvetou duby. Latinské jméno aprilis je odvozeno od slovesa aperire, jež v latině znamená otvírat (ve smyslu jarního otvírání přírody). Dubnové počasí nemůže být jiné než aprílové. Je následkem typických jarních vpádů chladného vzduchu. Toto „náladové počasí" se vyznačuje obvykle náhlým ochlazením, nárazovitým větrem, velkou průzračností vzduchu (tedy výbornou dohledností), ale i rychlým střídáním přeháněk deště, sněhu nebo krup s kratšími či delšími obdobími vyjasnění s již intenzívním slunečním svitem.
Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.Velikonoce se slaví první neděli po prvním jarním úplňku.Protože jsou to svátky velmi pohyblivé (velikonoční neděle může připadnout na den v intervalu od 22.3. do 25.4.), musíme přistupovat k velikonočním pranostikám s velkými pochybnostmi.
Panská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí.
Sníh dubnový jako mrva pohnojí. Je-li v dubnu krásně a povětří čisté, bude květen nepříjemný jistě.
Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.Proměnlivé dubnové počasí je patrně příčinou toho, že k jednotlivým dnům měsíce máme jen málo rčení. Nejvýznamnějším „kritickým" dnem dubnových pranostik je svátek svatého Jiří (24.4.).
Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
Velikonoční a velkopáteční déšť zřídka přináší žním požehnání.
Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají.
Mrazy neuškodí, co po Jiřím chodí. Do sucha zaseti do svatého Jiří, jest velmi dobře, ale do mokra je hrob. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na svatého Jiří rodí se jaro.Pesimisticky laděné jsou pranostiky spojené se svátkem svatého Marka (25.4.).
Jiří a Marek - mrazem nás zalek. Svatého Marka deštivo - sedm týdnů blátivo. Po teplém Marku se často ochlazuje.Doufejme tedy, že se poslední pořekadla nevyplní a my se nebudeme do Medarda brodit v blátě.
Velikonoce |
Jak se dříve v Chlumu řehtávalo
Velikonoce přinášely pro kluky vedle jarních radovánek i určité starosti a povinnosti. Každý kluk asi od 3. třídy si musel opatřit řehtačku nebo klepačku a ti starší dokonce kolovrátek či trakářek. Také se musel naučit řehtat, protože na Křemežsku se řehtávalo nejen normálně, ale i po Krumlovsku, což mělo jiný rytmus (ra-ra-ra-rarara).
Za našich klukovských let se neodbývalo řehtání jen jednou nebo dvakrát za den jako dnes, ale vždy když se na věži zvonilo, a to bylo na Zelený čtvrtek ve 12 hod. v poledne, v 6 hod. večer, na Velký pátek pak v 6 hod. ráno, v poledne, ve 3 hod. odpoledne a opět večer a na Bílou sobotu v 6 hod. ráno. Ve 3/4 na 6 hod. už jsme se museli sejít u kapličky, kde se pokleklo a celá skupina se nahlas modlila. Dozor na řehtáči měl nejschopnější kluk ze 3. měšťanky, který měl také pěkně hlučný trakářek nebo řehtačku. Tomu se říkalo kápo a jeho povinností bylo sepsat jména kluků, kteří chodili řehtat, do notesu a před každou obchůzkou zkontrolovat, kdo chybí. Tam dostal čárku a při rozdělování o jedno vejce nebo o korunu méně.
Na pořádek dohlížel ještě kápův pomocník. Kdo při modlitbě nesejmul čepici, dostal od něho pohlavek, až mu čepice spadla. Po modlitbě se třikrát obešla kaplička za hlasitého řehtání.
Pak se šlo do Horánku, do Vísky a ke mlýnu. Vybíralo se až v pátek v poledne, kdy dvě nebo tři dvojice nosily zvláštní košíky s pleteným příklopem, do nichž se dávala vyřehtaná vajíčka. To se již obcházelo každé stavení s říkánkou:"Strýčku, tetičko, dejte vajíčko, nedáte-li malované, dejte aspoň bílé, slepička Vám snese jiné." Načež se hlučně zařehtalo. Ve staveních, kde neměli slepice, dávali něco drobných, aby se o velikonočním pondělí mohla hrát sekaná o vajíčka.
Když se vybíralo, chvátali kluci z Chluma, aby byli dříve v chlumském mlýně, než křemežští, protože ve mlýně bylo vždy hodně drůbeže a bývala tam největší nadílka. Proto tam chvátali i Křemežštáci a běda, když se tam střetly obě party najednou. To docházívalo někdy i k malé klukovské válce.
Na Velký pátek, po odřehtání ve 3 hod. odpoledne se vajíčka i peníze rozdělily a nechávala se malá záloha, aby kluci přišli ještě i na 6 hod. v sobotu ráno. Kdo nepřišel, jejich zálohy se rozdělily mezi důslednější řehtáče. Pak se řehtačky uložily a měly odpočinek až do června, to se s nimi plašili špačci, aby nelítali na dozrávající třešně.
V chlumském mlýně nebýval jen velký houf slepic, ale mívali tam perličky, krůty, krocana i páva s pávicemi.
-ZH-
Badminton na Křemežsku |
2. pokračování
V roce 1990 se členem oddílu stal Z. Podpěra ještě jako aktivní hráč a už jako začínající trenér a funkcionář. Jeho pomoc přinesla oživení ve všech těchto činnostech oddílu. Bez jeho aktivit si dodnes neumíme fungování oddílu představit. Mezi úspěšnými hráči oddílu se v té době začali objevovat další - M. Anderlová, L. Doležalová, J. Mejzlíková, J. Kovář, M. Šebesta.
Rok 1991 byl ve znamení zařazení M. Koudelkové do juniorské reprezentace dospělých. Na Československé universiádě v Popradu získali bratři Michal a Martin Koudelkové stříbro ve čtyřhře. Jiří Holeček patřil k nejúspěšnějším deblistům na mistrovství ČSFR juniorů, M. Koudelková tam zvítězila ve dvouhře. Postoupila tak na Mistrovství Evropy juniorů a vrátila se odtud se 17. místem ve dvouhře. Poprvé se v tomto roce podívala s badmintonem do Anglie a hrála na badmintonových kurtech ve Wimbledonu. Poprvé se na kurtech objevila další generace v současné době výborných hráčů Pirtyák, Oberpfalzer, Schönbauerová, V. Čeloudová.
![]() |
![]() |
Anonym |
Občas se stává, že na OÚ Křemže přijde dopis (stížnost, upozornění) podepsané šifrou nebo úplně bez podpisu. Mnohdy by bylo možno na tento reagovat nebo věc vysvětlit, ale jelikož není znám pisatel, končí takovýto dopis v koši.
Žádáme občany, pokud mají jakýkoliv podnět, připomínku či dotaz, aby se nebáli nebo nestyděli uvést své jméno a adresu, vždyť jim nikdo hlavu "neutrhne". Pokud nechtějí být do případu zapojeni, stačí uvést, že si nepřejí být jmenováni a my to budeme respektovat. Jsme naopak rádi, když podněty od občanů chodí, svědčí to o tom, že jim není dění kolem lhostejné a my jsme tu od toho, abychom připomínky řešili.
- JH -
Příjmení - 2. pokračování |
Chlumeček
čp. | Majitel v r. 1840 (počet osob) | Příjmení posledního majitele trvale bydlícího |
---|---|---|
1. | Knížecí dvůr: | |
správce, manželka, kuchařka, dcera a 7 služebných | rod. Bukovských | |
2. | Franc Bůžek, sedlák (6) | Stanislav Bůžek |
3. | Řehoř Bůžek, výměnkář 73 let | Jitka Bůžková |
4. | Ondřej Husar, sedl. (6) | |
5. | Václav Hála, domkář (10) | Jan Hála |
6. | Ondřej Simandl+ Tomáš Sládek (8) | Jan Troup |
7. | Matěj Jiřička (7) | František Prajer |
8. | Ján Dvořák (6) | |
9. | Magdalena Blažková (3) | Víteček |
10. | Tomáš Bůžek (7) | |
11. | Alexandr Šnajder (9) měl tovaryše a učedníka | |
12. | Vojtěch Hamerník (9) | |
13. | Vojtěch Lokner (5) | |
14. | František Valík, mlynář (4) | |
15. | Vojtěch Fröhlich, domkář (10) | Zdeněk Churan |
16. | Matěj Jakeš (5) | Kačerů |
Poznámka: | Rod Bůžků je pravděpodobně nejstarším rodem na Křemežsku. Žijí na svém statku (s výjimkou násilného vystěhování za vlády komunistů) nepřetržitě od r. 1540 a svého času se rozrostl i do Stupné. |
čp. | Majitel v r. 1840 (počet osob) | Příjmení posledního majitele trvale bydlícího |
---|---|---|
1. | Borovka Matěj, podruh (4) | |
2. | Trapl Michael, sedlák (11) | Trapl Jan Hüttner Milan |
3. | Skorunka Matěj, sedlák Skorunka Vít, výměnkář Hamberger Josef, podruh (9) | Troup František |
4. | Klimeš Simon, sedlák (6) | Troupová Marie |
5. | Bůžek Bartoloměj, sedlák (4) | posl. maj. Jan Eibl |
6. | Bůžek Vojtěch, podruh (2) Bůžková Barbara, vdova Bůžek Kašpar, výměnkář (9) | Edelmann Marcel |
7. | Pecka Šimon, sedlák (8) | Pecka Václav |
8. | Bletrbaur Michael (7) | |
9. | Šimeček Matěj (6) Klimeš Matěj, podruh (2) | Froňková Marie |
10. | Domin Ondřej, podr. (2) | Postlová Ludmila |
11. | Klimeš Pavel, sedl. (3) | |
12. | Bícová Markéta, podr. (4) | |
13. | fanoušek Matouš, sedl. (9) Domin Vojtěch, podr. (4) | Bartoš Jan |
14. | Šimeček Václav (8) | Bauer František |
15. | Kalkuš Jan, domk. (7) | |
16. | Opelková Anežka (4) | |
17. | Lang Linhart, sedl. (6) Jiřičková Anna, podr. | |
18. | Andrle Franc, domkář (7) Jiřička Matouš a Franc (5) | |
19. | Jindra Vavřinec (4) | Fučík Jan |
20. | Frojda Josef, domkář (4) | Bauer Pavel |
21. | Záruba Linhart (5) | |
22. | Prajer Jakob, kovář (4) | Housková Růžena |
23. | Trapl Vojtěch, domkář (6) | |
24. | Šimeček Kašpar, sedl. (6) | Ferneza, Kolář, Přibil |
25. | Pfefrlová Voršila, podr. | Pecková Ludmila |
26. | Hájek Anton, domk. (6) | Weberová Marie |
27. | Vlček Jan, domk. (2) | |
28. | Linha Florián, domk. (4) | Světlíková Silva |
29. | Švarc Tomáš, sedl. (4) Hamerník Jakob (2) Bícová Anna, podr. (2) | Kovárová Marie |
30. | Plánský Bártl (5) + 1 tovaryš | Vlček Jan |
31. | Kalkuš Šimon (7) | Šíhovec František |
32. | Žíla Anton, mlynář (3) | post. maj. Žíla |
33. | Prüher Martin, chal. (6) | rod. Príherů, dnes Říčař Jan |
34. | Bína Linhart, domk. (2) | |
35. | Kovář Franc, domk. (2) | Jakešů |
36. | Jakubec Jan, domk. (5) + 1 učedník | Schiessel Adolf |
37. | Jiřička Vít, domk. (6) | |
38. | Sarauer Matouš (7) | |
39. | Trapl Tomáš, domk. (6) | Lang Jaroslav |
40. | Beneš Franc, domk. (4) | Cába Josef a Václav |
41. | Borovka Vít, podr. (4) |
čp. | Majitel v r. 1840 (počet osob) | Příjmení posledního majitele trvale bydlícího |
---|---|---|
1. | Duda Vít, sedlák (8) | Božena Dudová |
2. | Okurka Matěj (4) | Duda Pavel |
3. | Pecha Vavřinec (2) | rod. Vybíralů |
4. | Pízek Vojtěch, sedl. (8) | posl. rodina Rypotů |
5. | Šafárová Anna, živnostník | k čp. 4 - zbourána |
6. | Pecha Matěj (6) Piller Jan, podruh (4) | Nejedlý Josef |
7. | Marek Matouš, sedl. (5) | posl. rod. Čížků |
8. | Klimeš Franz (5) | Rypota František |
9. | Klimeš Jakob, otec Žižková Anna, | podr. (3) posl. rod. Reindlů |
10. | Frojda Vojtěch (5) | pastouška čp. přiděleno rod. Blahutů |
11. | Winzig Jan, mysl | pastouška čp. přiděleno rod. Blahutů |
12. | Maučka Vojtěch myslivna | Novotný Pavel |
13. | Šustr Ondřej, domk. | Spratlinová Jar. |
14. | Najbaur Matěj domk. | Míka Jan |
15. | Švarc Jakob (6) | Švarc Bohumil |
Společenská kronika |
NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI
Informace |
Záloha na vodné na měsíc duben 7999 se vybírá:
st. 14.4. od 13.00 do 17.00 hodin
čt. 15.4. od 13.00 do 17.00 hodin
pá. 16.4. od 13.00 do 15.00 hodin
v jídelně Domu služeb ve Křemži.
Dvousettisícová bezúročná půjčka |
Pro letošní rok uvolnila vláda částku témět 1,5 miliardy korun se záměrem oživení nové bytové výstavby. Odečteme-li cca 350 milionů korun pro žadatele z loňska, zbývá pro letošní žadatele poměrně velká, i když ne nekonečná částka. Takže: stavíte-li, máte šanci.
Připomeňme si dosud známé informace pro přidělení SBP (psáno 20.3.1999).
STAVBA
Půjčka je určena na podporu vlastnického bydlení, tedy na vznik nové bytové jednotky (výstavba domu, bytu, půdní vestavba, nástavba ...) o minimální ploše 34 m2 v osobním vlastnictví žadatele na území ČR. Stavební povolení pro tuto stavbu musí být vydáno po 1.7.1997 a kolaudační rozhodnutí má nabýt právní moci nejpozději do 4 let ode dne vydání stavebního povolení.
ŽADATEL
Žadatelem o tuto „dotaci" musí být fyzická osoba s trvalým pobytem v ČR, která tuto stavbu neprovádí v rámci své podnikatelské činnosti (takže ne stavební firma apod.).
Další podmínkou je, že se žadatel stane nejpozději s vlastnictvím nemovitosti také vlastníkem nebo spoluvlastníkem zastavěného pozemku.
Půjčka je určena žadatelům, jejichž příjem (do rodiny) nepřesáhne čtyřnásobek životního minima. Horní hranice věku žadatele je 52 let a žadatel ani jeho manželka neobdrželi jiný příspěvek na individuální bytovou výstavbu. Manželům lze poskytnout SBP pouze jednou.
VÝŠE ÚVĚRU
Výše úvěru (přesně poskytnutá částka SBP) se odvíjí od plochy stavěného bytu či domu. Maximum - tj. 200.000,- Kč - je nárokovatelné již pro bytové jednotky o ploše 50 m2. Přidělení SBP je vázáno dále na čerpání úvěru od hypoteční banky nebo stavební spořitelny.
Velkou výhodou této půjčky je až 10-tiletý odklad bezúročných splátek!!! To znamená, že příjemce této půjčky ji v roce 1999 prostaví a do roku 2009 začne splácet měsíčně 1.667,- Kč (maximální odklad u žadatelů mladších 42 let věku). Při maximálních odkladech a prodlevách to tedy znamená ukončení splátek až po 20-ti letech s tím, že půjčka je bezúročná. Splácíte tedy pořád oněch nominálních 200.000,- Kč, i když reálná hodnota bude mnohem nižší (někde na úrovni dnešních 120.000,- Kč).
Další informace může potenciální žadatel získat nejen z tisku, ale i na pobočkách Českomoravské záruční a rozvojové banky, dalších bankovních ústavů (stavební spořitelny a hypoteční banky) nebo v naší firmě (formuláře a další podklady jsou k dispozici). Kancelář ekonomického a finančního poradenství Pražská 32, České Budějovice. Tel.,fax: 038/26578, mobil: +420 602 135 817.
Informační servis Kanceláře ekonomického a finančního poradenství pro měsíčník Křemežsko připravila
ing. Romana Mikešová.
Zábavná matematika |
Příklad č. 3 měl 2 řešení.
Nejkratší postup: sestrojit stranu a, rovnoběžku ve vzdálenosti 4 cm, kterou protneme kružnicí se středem C a poloměrem 5 cm. Průsečíky s rovnoběžkou jsou vrcholy A.
Omluva: V řešení 1. příkladu došlo k politováníhodnému omylu. Správně má být:
v (km / h) : t = s / v = 0,8 / 48 = 1 / 60 hod = 60 s atd.
Druhý výpočet je však nejjednodušší
Pořadí po 3 příkladech:
1. Sarauer 13 b
2. Langová 8 b
3. Kodrasová 6 b
4. Šebestová 5 b, Šturmová 5 b
6. Spurný 4 b
Každý však řešil jiný počet příkladů.
Příklad č. 4
Vypočítejte objem pravidelného čtyřstěnu o hraně a cm. Za a možno dosadit libovolné kladné číslo. (Není to však nutné.)
INFORMACE, KTERÉ OBEC KŘEMŽE ZVEŘEJŇUJE na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím můžete nalézt na Veřejné desce obce Křemže |
Křemežsko |