ARCHIV | 1999 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
![]() |
Informační měsíčník Obecního úřadu v Křemži |
Únor 1999 - Číslo 2 - Ročník 9 |
Z jednání obecní rady a obecního zastupitelstva |
Obecní rada se sešla na své 3. schůzi dne 11.1.1999. Na této schůzi byl projednán návrh smlouvy od 1. JVS na provozování vodohospodářského zařízení obce (o výběru nejvhodnějšího provozovatele rozhodne OZ), zabezpečení příprav na 8. ročník Křemežského veletrhu (zvažuje se zakoupení dalšího pivního stanu - stávající stan je již díky značnému zájmu o pronájem zaplacen), příprava rozpočtu obce na r. 1999 (nejvyšší pozornost bude věnována opravě komunikací) a způsob opravy a intenzifikace ČOV Křemže (dle znaleckého posudku se projektant dopustil hrubých chyb při projektování ČOV - s projektantem a dodavatelem stavby bylo zahájeno jednání o odstranění zjištěných závad).
OR pověřila starostu přednést při jednání s ČSAD o dopravní obslužnosti zásadní nesouhlas obce s návrhem na rušení některých autobusových spojů a schválila uzavření smlouvy s firmou Gasenwinkel na likvidaci N a ZN odpadu v obci. Ke zřízení sběrného dvora v obci a způsobu likvidace odpadů bude vydána místní vyhláška. OR dále schválila přidělení bytu v DPS pí. Daňkové z Křemže a pí. Šimečkové z Chlumu, smlouvy na provozování atrakcí na KV v r. 1999 a 2000 s p. J. Holým s tím, že vstupné na atrakce bude činit 10,- a 20,- Kč.
- Lin -
ANGLIE |
2. pokračování
Další zastávkou během našeho cestování po Anglii je Stonhenge - světoznámá rarita v podobě zajímavým způsobem seskupených obrovských kamenů. Vědci se stále jednoznačně neshodli na jejich významu a způsobu, jakým byly umístěny.
Za zmínku určitě stojí i návštěva městečka Bath, kde se nachází zbytky římských lázní.
Dalším cílem našeho putování je známé město studentů - Oxford. Přestože je doba prázdnin, potkáváme na každém kroku mladé lidi z celého světa. Jednotlivé koleje prý pravidelně pořádají letní kurzy. A tak jen nenápadně nakukujeme do dvorů kolejí, abychom se přesvědčili o tom, že současní studenti se učí a žijí v naprosto stejných podmínkách jako jejich "kolegové" třeba před 300 lety. Jenom ty uniformy nám chybí k celkovému dojmu.
Naše cesta pokračuje dál na sever do městečka Stratford. To se proslavilo svým rodákem Wiliamem Shakespearem. Součástí muzea je asi 5 domů (včetně rodného), kde spisovatel pobýval. Ve městě převažují staré hrázděné stavby, všechny ozdobené nepřeberným množstvím květin. Kvete opravdu celé město. Samozřejmě včetně parku, kterému dominuje Shakespearova socha a kolem ní jsou rozesety hlavní postavy z jeho děl (např. Hamlet, lady Macbeth).
Šestý den naší cesty opouštíme území Anglie a přijíždíme do Wallesu. První dojem není, díky zamračenému a deštivému počasí, nejlepší. Trochu nás děsí i nápisy ve welštině (jestli jsme dosud trochu rozuměli, tak teď jsme definitivně skončili).
Počasí se naštěstí umoudřilo a my můžeme konečně vyrazit na první výšlap do hor. Malebná pohoří tyčící se nad jezery osetá vřesem a plná stád ovcí jsou součástí národního parku Snowdonia. Jeho nejvyšší hora Snowdon nám svojí výškou nápadně připomněla Kleť - 1085 metrů nad mořem. Všichni rodáci jsou na zdejší kraj patřičně hrdí. O tom nás přesvědčil i pán, který stále nechápal, kde máme lodě, když stojíme s Aqua Clubem na břehu jezera.
Další příjemná zastávka naší výpravy je ve městě Conwy. Také ono se hrdě hlásí na všech prospektech ke "svému" princi Charlesovi (z Wallesu). Město je možné téměř celé obejít po hradbách. Zde končí naše krátká návštěva Wallesu a vracíme se (na chvíli) opět do Anglie.
Město Chester, do kterého přijíždíme vpodvečer, na nás svou atmosférou zapůsobilo zatím asi nejvíc. Zachovalé ulice ze starých hrázděných domů s podloubím, radnice (právě zde probíhal hudební festival) a zbytky hradeb nás opravdu "dostaly". Překvapilo nás snad jen využití jednoho z odsvěcených kostelů, kam jsme náhodou nahlédli. Právě zde probíhalo něco, jako taneční pro dospělé.
Naše cesta pokračuje dál na sever (ještě ve 23.30 je vidět!) po dálnici kolem průmyslových center jako je Liverpool, Manchester, Leeds, Preston, Blach Pool.
Příští den nás čeká jezerní oblast Lake District. Na břehu každého jezera se rozprostírají starobylá městečka plná starých kamenných domů (většinou hotely těžící z cestovního ruchu). Už při vystupování z autobusu vás "odchytí" prodavač krmení pro kachny. Tyto opeřenci totiž ve velkých hejnech okupují pláže u jezer a dožadují se vaší pozornosti. Jinak, přeplněné kempy nám připomínaly naše Lipno.
Z oblasti jezer se zanedlouho dostáváme téměř na skotské hranice do města Carlisle. To je zajímavé katedrálou s obrovskými varhanami. Nedaleko odtud začíná Hadriánova zeď, která měla v době římské nadvlády sloužit k ochraně Angličanů před výbojnými Skoty. Stavěla se 10 let, její délka byla 117 km a původně tvořila hranici mezi Anglií a Skotskem. Dnes už její trosky musíte místy pěčlivě hledat. Svého času totiž sloužila jako zdroj stavebního materiálu. Blízko zdi se setkáváme s Holanďany, kteří (jak jsme po nalomení jazykové bariéry pochopili) podnikají okružní cestu po Evropě a právě před týdnem navštívili Český Krumlov. Náš původ odhalili podle adresy na autobusu a teď se chtějí družit. Jsme docela hrdi na to, že právě naše okresní město jim nesplynulo s ostatními evropskými městy.
Přírodu kolem Hadriánovy zdi měníme (vyloženě neradi) za ruch velkoměsta. Největší skotské město Glasgow, známé svými loděnicemi a fotbalovým klubem, se prezentuje jako průmyslové centrum se vším, co k němu patří (špína, bezdomovci). Při procházce městem nás zaujala katedrála, sochy Jamese Watta a Waltera Scotha na náměstí a hlavně fakulta, jejíž součástí je i katedra českého jazyka. Ve městě stojí i údajně nejstarší dům ve Skotsku.
- V. Spurná -
Pranostiky na únor |
Únor (latinsky februarius) je druhým měsícem v roce a z klimatologického hlediska posledním měsícem zimy.
Původ českého názvu souvisí se slovem "nořit", neboť v tomto měsíci se led noří, láme a puká.
Únor bílý - pole sílí.Prvním "kritickým" dnem únorových pranostik jsou Hromnice (2.2.)
Únorová voda - pro pole škoda.
Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem.
Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.
Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout.O kolik je na Hromnice delší den? V našich zeměpisných podmínkách vychází slunce již o 40 minut dříve a večer zapadá o 40 minut později.
Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů dost.
O Hromnicích déšť - na jaře sníh, o Hromnicích sníh - na jaře déšt.
Na Hromnice o hodinu více.
Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.V měsíci únoru nelze opomenout ani masopustní pranostiky. Masopust je pohyblivý svátek, který se počítá od Tří králů do Popeleční středy.
Svatý Valentýnek - jara tatínek.
Masopust na slunci - pomlázka u kamen.Druhým "kritickým" dnem únorových pranostik je svátek svatého Matěje (24.2.).
Svítí-li slunce na bláznivé masopustní dni, bude pěkná pšenice i žito.
Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok.
Suchý půst - úrodný rok.
Nenajde-li Matěj led, seká ho hned.I když únorem studené počasí nekončí, vláda zimy se přece jen chýlí ke konci. Naději na blízké jaro vyjadřují dvě poslední pranostiky.
Svatý Matěj zimu tratí, když netratí, obohatí.
Na svatého Matěje každá myší díra se zavěje.
Na svatého Matěje lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje, nad polem si skřivan zapěje.
Matěja - k vesnu náděja.
Sport a tělovýchova na Křemežsku |
11. pokračování - Horská služba.
![]() |
![]() |
Sokol Křemže |
Přes velké obavy z nemilosrdné chřipkové epidemie se 23.1.1999 zúčastnil křemežský gymnastický oddíl dětí závodů - Euroteam 99.
Do pražského Tyršova domu se sjelo 22 oddílů Jednoty sokolské rozdělených do 3 kategorií.
V Kategorii - smíšení do 15 let - se naše družstvo ve složení Lenka Hálová, Hana Martínková, Monika Páklová, Kateřina Šebestová, Martina Weberová, Iva Vačková, Barbora Štrobová, Jana Příbíková, Barbora Jandová, Tereza Jandová, Ivana Chaloupková, Pavlína Šestáková, Tomáš Cába a Jiří Cába, pod vedením Martina Jandy, Jitky Jandové a Nikoly Hasalové umístilo na 4. místě, v disciplínách pódiová skladba, prostná cvičení a skoky z trampolíny.
V soutěži musejí být alespoň dva chlapci, proto bychom uvítali další šikovné a silné sportovce do 15 let. Pokud máte syna, ale i dceru, dejte jim možnost a příležitost projevit jejich tělesné dovednosti. Cvičení je každou středu od 16.00 do 19.00 hodin.
Na závěr vedení Sokola děkuje za sponzorské dary těmto příznivcům: Paní Čechové, paní Lánové, paní Bůžkové, paní Bohaté, panu Bůžkovi a panu Buštovi.
- N.H. -
Z moudrosti věků |
Večer života si sebou přináší svoji lampu.
(Joseph Joubert)
Když člověk stárne, je zvlášť důležitá jeho duševní činnost, zájem o druhé lidi a radost ze života.
(Rose Fitzgerald Kennedyová)
Svůj kříž a svoje utrpení si smutkem jenom zvětšujeme.
(Georg Neumark)
Těžba kamene na mříčském Vrchu |
Když se procházíme dolním nebo horním Vrchem nade Mříčím, vidíme zde sem tam vyhloubené jámy, různé hloubky a objemu, všechny směrem k nádraží. To jsou místa, kde se těžil kámen při stavbě železniční tratě v letech 1890 a 1891. Z Vrchu až ke staveništi byla položena úzkokolejná dráha a po ní se vytěžený kámen dopravoval na vozíkách tak, že byly dva vozíky spřaženy lanem. Plný naložený vozík šjížděl dolů - při tom ho bylo třeba brzdit - a tak vytahoval zároveň nahoru vozík prázdný. Ještě po otevření tratě v listopadu 1891 až po Č. Krumlov těžba kamene pokračovala dál a skončila v roce 1914.
Mříčský Vrch patří starousedlým osady Mříč, proto také oni měli právo stavební společnosti kámen z Vrchu prodávat. Stejně tak starousedlým patřilo další těžební místo Vlčí jáma nade Mříčí. Kámen zde vytěžený a rozdrcený se převážně vozil v období 1. ČSR na vyspravení obecních cest, ještě do 50. let. Okresní správa silnic, která v posledních letech bezplatně Vlčí jámu používala, ji nedávno od starousedlých odkoupila.
Těžbu kamene ve Mříčí podle vyprávění Václava Krátkého čp. 6 zaznamenal Vojtěch Vaněček.
Dodatek kronikáře, jak 12 starousedlých rodin ve Mříčí tento majetek nabylo:
Osada Mříč měla až do r. 1895 asi 35 ha obecních pozemků. Dne 1. června 1895 bylo ve schůzi obecního zastupitelstva usneseno prodat obecní pozemky starousedlým s tím, že výkupné bude složeno v hotovosti jako kmenové jmění osady Mříč a Bohouškovice a že úroky z něho budou se používat na místní vydání těchto osad. Mimo to budou starousedlí udržovati obecní pastušky a kapličky v těchto dvou osadách. Až do roku 1922 pozemky obhospodařovali starousedlí společně a o výtěžek z nich se dělili. Pak si některé z nich rozdělili. Tento stav trvá dodnes.
- Z obecní kroniky Mříče vypsal F. Nejedlý -
Místní policie informuje |
Obvodní oddělení Policie ČR Křemže eviduje od počátku letošního roku ke dni 20. ledna 1999 celkem 5 trestných činů a 12 přestupků.
Od samého počátku roku opět řeší policisté krádež vloupáním do rekreačních chalup, ke kterým došlo v lokalitách Kovářov, Vinná a Chlumeček. Do současné doby se bohužel nepodařilo zjistit pachatele krádeží.
Dne 19.1. bylo na OOP Křemže oznámeno vloupání do skladu v objektu ZD Brloh, odkud neznámý pachatel odcizil vodoinstalační a další meteriál v celkové hodnotě 22.000,- Kč. Dobrou součinností a spoluprací mezi jednotlivými útvary Policie ČR v okrese Č. Krumlov byli ještě téhož dne zadrženi 3 podezřelí muži, kteří se doznali k provedení vloupání a krádeži výše uvedených věcí a doznali se ještě k dvěma dalším obdobným případům v oblasti Kaplice. Těmto třem mužům, kteří pocházejí z Č. Budějovic, sdělil ještě téhož dne vyšetřovatel obvinění pro trestné činy krádeže a všichni tři muži byli vzati do vazby ve věznici v Č. Budějovicích.
Dne 13. ledna byla v Křemži provedena dopravně bezpečnostní akce, při které byl využit tzv. radar pro měření rychlosti projíždějících motorových vozidel. Vzhledem k tomu, že byl při této akci zjištěn dosti velký počet řidičů, kteří při jízdě v obci překračují povolenou rychlost, budeme i v dalším období využívat policistů služby dopravní policie OŘP Č. Krumlov k častějším provádění měření rychlosti.
Ve dnech 16. a 17. ledna byla dále ve spolupráci s policisty Dopravního inspektorátu provedena dopravní akce, která byla zaměřena na kontrolu technického stavu motorových vozidel v obcích Křemže a Brloh. Výsledek této akce byl z pohledu dodržování bezpečnosti silničního provozu vcelku uspokojivý, ale i přesto budeme v těchto dopravních akcích pokračovat i nadále a naše pozornost bude zaměřena i do dalších lokalit služebního obvodu OOP Křemže.
V úseku našeho obvodního oddělení Policie ČR došlo od počátku roku k celkem 4 malým dopravním nehodám a k jedné dopravní nehodě, která byla předána Skupině dopravních nehod Č. Krumlov. Naštěstí při těchto dopravních nehodách nebyl nikdo z účastníků vážně zraněn, pouze u nehody ze dne 18. ledna, která se stala poblíž osady Chlum, musela dvoučlenná posádka kamionu zn. Liaz, vyhledat lékařské ošetření.
Chci v této souvislosti vyzvat řidiče všech motorových vozidel, aby při jízdě věnovali maximální pozornost stavu a povaze vozovky a tím předešli možnosti vzniku dopravní nehody.
- kpt. Dušan Klícha, vedoucí OOP Křemže -
Společenská kronika |
NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI
ŽIVOTNÍ JUBILEA
NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI
Informace |
Záloha na vodné na měsíc únor 1999 se vybírá v jídelně Domu služeb:
st. 10.2.1999 od 13.00 do 17.00 hodin
čt. 11.2.1999 od 13.00 do 17.00 hodin
pá. 12.2.1999 od 13.00 do 15.00 hodin
Příjmení |
Původně se označovali naší předkové jen jedním jménem, které po příchodu a postupném šíření křesťanství dostávali při křtu. Proto také ještě donedávna se užívalo názvu "křestní jméno". V pozdějších dobách při větším zalidňování osad a častějších osobních kontaktech k dokonalé a přesné identifikaci občana už jen toto jedno jméno nestačilo. V jedné vesnici žilo např. několik Václavů, Matějů, Martinů apod. a bylo je proto nutno rozlišit přidáním přízviska, tj. dalšího jména, které se k původnímu jménu přidávalo. Tak vznikala příjmení - "při jménu" (také v němčině "Zu-Nahme").
Původ příjmení je ve většině případů snadno vysvětlitelný:
Vznikla z povahových vlastností (Malý, Černý, Kučera) nebo ze zaměstnání (Sedlák, Kovář, Bednář) a mnoho dalších podkladů dalo vznik trvalému příjmení. Po zpracování tereziánského půdního katastru a zavedení nového řádu výběru daní, bylo nutno, aby každý občan měl své stálé příjmení. Tak bylo nařízeno patentem císaře Josefa II. ze dne 1. listopadu 1780. K tomuto datu tedy můžeme bezpečně vysledovat posloupnost každého rodu. V některých případech i daleko zpátky, pokud rod už si držel své stálé příjmení, třeba i po několik staletí. Pro velmi malou fluktuaci obyvatelstva v minulosti se držela některá příjmení v našich vesnicích po několik generací na určitém popisném čísle, případně přiženěním se přesunula na jiné popisné číslo.
U selských hospodářství po vymření rodu a příchodu nového příjmení na statek se na původním místě dál udržovalo v běžné řeči příjmení původní jak se tam říká "po chalupě". Těchto případů máme na našem venkově dost. Když budeme sledovat zpátky majitele určitého popisného čísla, jistě dojdeme k příjmení "po chalupě".
Bude jistě zajímat naše "starousedlé" rodiny a snad i jiné naše občany, jak se v jednotlivých osadách naší obce na selských staveních a domcích příjmení držela, přesunovala jinam nebo zcela ve vsi zanikala. Podkladem k tomuto přehledu mám seznam farníků, uložený v archivu křemežské farnosti z roku 1840. Někdy v něm bylo těžké vyluštit příjmení, psaná ozdobným a těžko čitelným německým kurentschriftem. V seznamu uvádím za pop. číslem příjmení a křestní jméno majitele domu v r. 1840, v závorce počet členů rodiny včetně sloužících (chasy). Je zajímavé, kolik obyvatel se dovedlo někde směstnat v jedné chalupě nebo stavení a snad i dobře se při tom snášet.
V posledním sloupci uvádím příjmení dnešního trvale bydlícího občana nebo rodiny. Prosím o prominutí, že z úsporných důvodů místa často nepřipojuji další tzv. jméno křestní ani příp. titul. Nevyplněná řádka proti znamená, že na čp. bydlí pouze "chalupář". Pokud snad je v tomto sloupci nějaká neúplnost nebo chyba, prosím o omluvu.
- Fr. Nejedlý -
Křemže
čp. | Majitel v r. 1840 (počet osob) | Příjmení posledního majitele trvale bydlícího |
---|---|---|
1. | Fara - P. Antonín Matějovský | (začal psát 3. díl farní kroniky) |
2. | Mácha Matouš, sedlák (7 osob) | Daněk Václav |
3. | Mácha Vojtěch (4) | hostinec |
4. | Kuchař Franz, domkář (10) | zbouráno, dnes má toto č. p. domek Dřevíkovských |
5. | Hajer Jakob, domkář (7) | Reitinger Jiří |
6. | Šimeček Václav (10) | Pivcová Michaela |
7. | Lekeš Bártl, sedl. (9) | Dům služeb |
8. | Řezníček Matěj, správce (6) | Sýkorová Anežka |
9. | Cipín Franz, chal. (8) | Loudová Marie |
10. | Kříž Šimon, chal. (3) | Cimrhanzl Petr |
11. | Husar Franz, sedl. (8) | Dům s peč. službou |
12. | Sklář Martin, švec (9) | Doležal František |
13. | Čuba Franz, domk. (12) | vinárna, vietnamská prodejna |
14. | Lekeš Jakob, sedl. (6) | Mašková Květoslava |
15. | Jakubec Josef, sedl. (7) | Jakubec Miroslav |
16. | Valenta Anton, sedl. | Opekarů |
17. | Šimečková Anežka (8) | Krigar Robert |
18. | Krátký Ján, chal. (4) | Valkonyová Marie |
19. | Hajer Michael (9) | ing. Trs Jan |
Honetšlegr Matěj (5) | ||
Zimrmanová Voršila | ||
20. | Beran Anton, domk. (6) | Hálová Vlasta |
21. | Čadek Tomáš (5) | rod. Spurných |
22. | Hajer Vavřinec (6) | rod. Jirovců |
23. | Šnajdr Franz, domk. (5) | rod. Schneiderů |
24. | Kristlbauer Ondřej (11) | dr. V. Pečman |
25. | Lokenbauer Vojtěch (8) | |
Stanko Petr, domk. (5) | ||
26. | Cimrman Vavřinec (6) | Waldauf Stanislav |
27. | Panuš Ján, sedlák (8) | Jakešová Marie |
ing. Josef Jakeš | ||
28. | Kandrhel Vojtěch, domk. (10) | |
29. | Cimrman Anton (9) | |
30. | Koidl Gabriel (10) | ing. Čížek Bedřich |
31. | Beran Ján (5) býv. pila | H. Bohatá |
32. | Jene Martin, mlynář (9) | rod. Bůžků |
33. | Prokeš Jakob (7) | |
34. | Novák Franz, domk. (10) | dnes v pasíčkách (Nocar) |
35. | Sompek Václav (6) | říd. učitel |
36. | Trapl Petr, pekař (4) | býv. spořitelna |
37. | Kvapil Franz, podruh (5) | Husarová Marie |
38. | Jakubec Josef, domk. (4) | Vačkář Petr |
39. | Cába Jakob, domk. (6) | Kouba Milan |
40. | Benda Franz, domk. (6) | Dědič Jan |
41. | Chrír Matěj, domk. (4) ??? | ing. Mejzlík Josef |
42. | Suchý Jakob, kovář (6) | |
43. | Cimrman Matěj, domk. (3) | |
44. | Byča Pavel, domk. (4) ??? | Zeman František |
45. | Benda Václav (5) | |
46. | Starý Jakob, podruh (9) | Cába Zdeněk |
47. | Dominová Anna, domk. (4) | |
48. | Stanko Matěj, domk. (7) | Kouba Jiří |
49. | Němec Pavel, domk. (5) | Bednářů (Ťunků) |
50. | Sklář Linhart (7) | |
- zaniklo, přeneseno do Pasíček | ||
51. | Beran Matouš, domk. (5) | Hötzelů |
Zábavná matematika |
Přestože soutěžící počítali zcela nezávisle na sobě, mají všichni stejnou chybu, která spočívá v tom, že se nadměrně spoléhají na kalkulačky. Většině soutěžících sice po dvojím zaokrouhlení vyšel správný výsledek, ale zcela evidentně neplatí:
800 / 13,33 = 60 ani 48000 / 3600 = 13,33 (výsledky jsou pouze přibližné)
Při větším počtu takových početních výkonů v příkladu se totiž může stát, že díky zaokrouhlování se bude výsledek lišit velmi podstatně od správného, aniž řešitel udělal jakoukoliv chybu. V podobných případech je nutno přistoupit k řešení pomocí zlomků, ale to zatím nebylo nutné. Viz. autorské řešení:
První úvahu, že trať je dlouhá (21-1) x 40 = 800 m mají všichni správně. Druhý výpočet je však nejjednodušší:
v (km/h) : t = v / s = 48 / 0,8 = 60 s - zcela přesně bez zaokrouhlování.
(výpočet je chybný - oprava provedena ve Zpravodaji číslo 4/99)
OPRAVA : v (km/h) : t = s / v = 0,8 / 48 = 1 / 60 hod = 60 s atd.
Žádný soutěžící neřešil úlohu zcela správně a nedosáhl maximálního hodnocení 5 bodů.
Zatím nebudeme zadávat obtížnější příklady, ale budeme dbát na naprosto dokonalou formální správnost = přesné hodnocení - má šanci víc řešitelů.
Další příklady doporučujeme i dalším zájemcům.
Příklad č. 2:
Pepíček dostal na táboře za úkol připravit pro všechny účastníky nápoj. Měl smísit džus s vodou v poměru 3:4. Nejprve si spočítal kolik má nalít džusu a kolik vody. Potom však omylem nalil o 2 litry džusu více, takže výsledný poměr byl 8:9. Kolik litrů nápoje měl původně připravit?
-ZP-
INFORMACE, KTERÉ OBEC KŘEMŽE ZVEŘEJŇUJE na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím můžete nalézt na Veřejné desce obce Křemže |
Křemežsko |