ARCHIV | 2004 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
![]() |
Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově |
Květen 2004 - Číslo 5 - Ročník 10 |
![]() |
Zpráva z jednání zastupitelstva obce, která se konala 22. 4. a 6. 5. 2004
Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo:
- Jaroslav Franěk, starosta -
![]() |
V pátek dne 11. června 2004 od 14.00 do 22.00 hod a v sobotu 12. června 2004 od 8.00 do 14.00 hodin se konají volby do Evropského parlamentu.
V naší obci je jeden volební okrsek, volební místnost je na Obecním úřadě v Holubově. Hlasovací lístky budou voličům včas dodány.
Voliči, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů k volbám dostavit a chtějí volit, mohou telefonicky požádat na obecním úřadě - tel. 380 741 229 o zajištění přenosné volební schránky.
![]() |
V sobotu dne 8. 5. 2004 jsme se zúčastnili s členem zastupitelstva obce ing. Petrem Čížkem, na pozvání starosty obce Zlatá Koruna pana Milana Štindla, pietního aktu k uctění památky místních civilistů a maďarských vojáků, kteří padli na konci II. světové války. Tento pietní akt je v řadě již padesátý devátý od konce války.
V souvislosti s touto památkou vydal Obecní úřad ve Zlaté Koruně publikaci "Květnové události roku 1945 ve Zlaté Koruně, Rájově a okolí", která mapuje tyto osudové dny. Autor publikace je bývalý starosta obce Zlatá Koruna Antonín Decarli. Vydání publikace bylo uskutečněno za podpory Velvyslanectví Maďarské republiky v Praze.
Připraveného programu se zúčastnila široká veřejnost, která byla podpořena hosty - velvyslanec Maďarské republiky v ČR Kristóf FORRAI, plk. Ervin SZTEHNO - vojenský atašé, pplk. Dr. Jozsef RAVASZ - ředitel odboru péče o vojenské hřbitovy v zahraničí z vojenského historického ústavu Budapešť, Róbert KISS SZEMAN - ředitel maďarského kulturního střediska v Praze, Dr. Miklósné CSAPODY - ředitelka maďarských kulturních center v zahraničí z ministerstva kultury, Zoltánné HARSÁNYI - zástupkyně ředitele maďarského kulturního střediska, Iván GYURCSÍK - rada velvyslance MR, István BUCZKÓ - konzul Velvyslanectví MR.
Starosta obce Zlatá Koruna Milan Štindl pozdravil hosty a přítomné občany, vyzdvihl význam již 59 let trvající tradici vzpomínkového aktu a spolupráci s MR. Při této příležitosti poděkoval za pomoc velvyslanectví MR v ČR při vydání publikace o tragických květnových událostech roku 1945.
Velvyslanec MR v ČR Kristóf FORRAI poděkoval za udržování památky padlých maďarských vojáků a vyzvedl význam česko-maďarské spolupráce.
- Jaroslav Franěk, starosta obce -
![]() |
Dne 8. května byl úspěšně zahájen další ročník Jihočeské hasičské ligy. Do Třísova se dostavilo celkem 19 družstev z celého kraje. Rozdělovaly se první body v kategoriích muži a ženy. Soutěž začínala mužskou kategorií, kde se jako první na start postavil letošní nový pořadatel ligové soutěže Frymburk.
Útok byl dobře rozběhnutý. Nakonec zaváhání na proudu stálo Frymburk dobré umístění a z velké dálky se terč nedařilo nastříkat. Pak následoval útok Lišova. A Lišov se do toho pořádně opřel a nasadil laťku soupeřům s časem 25,95 vteřin. Jenom připomenu nástřikové terče byly napájeny časomírou HZS Český Krumlov. Loni by tento čas stačil na vítězství. Jenomže hned páté startovní číslo to změnilo. Holubov to "napálil" ještě rychleji a překonal Lišov časem 25,03 vyrovnaným nástřikem obou proudařů. V tu chvíli šel do vedení a nic se na tom nezměnilo až do konce soutěže. Holubov se stal vítězem mužské kategorie. Ostatní družstva vůbec nezůstala pozadu a v čele se Žďárem se snažila sesadit neúspěšně Holubov z prvního místa. Dušan ze Žďáru na levém proudu exceloval nástřikem 24,02 vteřin. Výsledný čas byl o něco horší než měl Holubov, ale o jedinou setinku naopak lepší než čas Lišova a to znamenalo druhé místo a odsunutí Lišova na třetí místo. Na tom se už nic nezměnilo.
Pod loňský vítězný čas 26.36 se dostalo dokonce pět družstev a další byla jen o něco málo horší. Za zmínku stojí něco málo říct o družstvu Přísečná, které se umístilo na jedenáctém místě. Byla to jejich první účast v seriálu a hned ukázali, že s nima do budoucna musíme počítat. Smůla naopak potkala družstvo Markvarce. Mašina těsně před vyběhnutím vypověděla službu a už se jí nepodařilo v 5ti minutovém čase na přípravu znovu rozběhnout. Markvarec se do soutěže zapojil v opakovaném pokusu po odběhnutí posledního družstva, ale jedenácté místo se jim do ligy nebude počítat. Dnes to byla první ze 14 soutěží, započítává se 12 nejlepších umístění, tak se to dá dohnat v dalších kolech. Máme se opravdu na co těšit. Už další sobotu bude pokračování v podobě sklopných terčů v Nové Včelnici. A jsem hodně zvědav na vedoucí Holubov jestli naváže na úspěšný první krok.
Po odběhnutí všech družstev mužů se upravila trať na 2B a následovala kategorie ženy. Na start se postavila 4 družstva. Holky z Todně to pěkně rozběhly a vyčkávaly s vodou. Výsledný čas 32,81 vteřin stačil na druhé místo. Lepšího času 29,04 vt. dosáhlo družstvo Nové Včelnice a neohroženě si připsalo důležité první body za vítězství. Body za třetí místo si připsaly ženy z Lišova po nepříliš povedeném pokusu (49.20 vt.). Bohdalínu se útok nepodařilo dokončit.
- Za SDH Třísov Petr Klimeš -
ŽENY
|
|
![]() |
ŠARPEJ
Za dnešním plemenem se znovu vydáme až do Číny. Jeho domovinou je pravděpodobně provincie Quan-dong na pobřeží Čínského moře. Předkové tohoto plemene se vyskytovali již počátkem našeho letopočtu, což dokládají různé nálezy sošek, maleb, zobrazující psa s hroší tlamou, volnou kůží, tmavým jazykem a malýma klopenýma ušima.
Šarpej nebyl chovám vyššími čínskými vrstvami, ale obyčejnými venkovany. Hlídali dobytek a stáda, pomáhali při lovu, byli cvičeni pro zápasy mezi sebou a byli také připravováni k jídlu v čínské kuchyni. Šarpej - znamená v překladu písková srst (Shar-pei). Není to označení pro barvu, ale pro kvalitu srsti, která je tvrdá, krátká a na pohmat připomíná smirkový papír. Chov šarpejů časem v Číně začal upadat, ale největší likvidaci tohoto plemene provedl komunistický režim.
V sedmdesátých letech minulého století se začal o chov zajímat pan Matgo Law z Hongkongu, ale situace vypadala beznadějně. Nebylo možné najít vhodné psy tohoto plemene pro znovu vzkříšení chovu ani na Tchajwanu, ani v Hongkongu a na čínském venkově už vůbec ne. Sem tam byli nalezeni zubožení psi plní parazitů a k chovu samozřejmě nepoužitelní. Na několika málo jedincích, kteří byli vhodní k chovu založil svou chovatelskou stanici. V r. 1972 požádal americkou chovatelskou veřejnost o pomoc a tím vlastně šarpeje zachránil. Manželé Allbrightovi dovezli do USA první šarpeje a v r. 1974 odchovali první vrh šarpejů mimo Čínu.
Do Evropy se šarpejové dostali v r. 1979 a to do Německa. První vrh se zde narodil v r. 1980. Do Československa byl první šarpej přivezen v r. 1986 z Dánska. Byla to černá fena a v r. 1987 se této feně narodila štěňata, byl to první vrh v naší republice. O chov šarpejů byl po mnoho let velký zájem a dokonce se v naší republice zapisovalo do plemenné knihy více štěňat, nežli v celé další Evropě.
Šarpej je ve své podstatě zdravé plemeno, otužilé a není náchylné k infekčním onemocněním. Dobře snáší nepříznivé životní prostředí. Přesto je šarpej nositelem všech možných dědičných poruch a vad. Je to dáno regenerací plemene, kdy bylo nutné použít každého alespoň trochu typického jedince bez ohledu na další možné zápory, které do dalšího chovu přinese. Šarpej mívá hodně kožní problémy různého typu.
Dnešní šarpej je společenským psem. Je čistotný, nedemoluje své okolí, netrhá věci, neokusuje, nemá rád nečistoty v záhonech. Nemiluje hlučné zábavy, je psem klidným a pomalým. Vyžadují trochu trpělivosti, protože bývají malinko hysteričtí. Není to pes do kotce, protože miluje teplo a hodně by zde psychicky strádal. Je také náročný na krmení, protože mnoho šarpejů trpí potravinovými alergiemi, proto je nutné jej krmit kvalitní stravou, která může pro někoho být finančně náročná.
Šarpej není hlídací pes. Jsou sice přirozeně ostražití, ohlásí vetřelce vrčením a štěkotem, ale rozhodně nikoho nenapadnou a nebudou nikoho bránit. Útok na člověka jim není vlastní, pouze v případě, že by pes byl špatně vychován. Nechtějme proto na šarpejovi, aby se v takové situaci choval jako komisař Rex, poněvadž je vyloženě psem společenským.
Při výběru štěněte je třeba si dobře vytipovat chov, stanici, která produkuje štěňata bez vrozených vad. Není dobré se ukvapit, ale navštívit několik výstav, bonitací, chovatelů a dobře se informovat o všem, co se tohoto plemene týká.
Kůže šarpeje se udržuje jinak nežli je tomu u jiných plemen. Šarpejové nesnášejí kartáčování klasickými kartáči, proto je ideální pro odstraňování línající srsti, lupů a nečistot používat buď měkký hadr (froté nebo plena), nebo masážní gumovou rukavic. Je třeba, aby měl čistý pelíšek, a když se jeho kůže zašpiní od prachu nebo bláta, lze jej vytřít vlhkým hadrem a osušit. Každý dobrý chovatel vám jistě velmi rád vysvětlí, jak se budete co nejlépe starat o svého nového člena rodiny. Chcete-li si tohoto čínského exota koupit za každou cenu, hodné si o něm přečtěte, informujte se u chovatelů a dobře si promyslete, zda soužití s tímto zvláštním psem není pro vás jen módním výstřelkem, na který samozřejmé doplatí vždycky pes, pokud nesplní vaše očekávání.
- Květa Pavčíková -
![]() |
Naše zdravotnictví
má málo peněz. To už ví každé malé dítě. Lékaři jeho chod udržují nejen tím, že jsou finančně podhodnocení, ale i zvláštními regulačními mechanismy. Naše zdravotnictví je stále "zadarmo" a tak kvalitu a luxus léčby u nás nehradí pacient, ale jeho ošetřující lékař. Zvláště nápadné je to v obvodech vzniklých od nuly pacienta bez určeného území, jako je obvod můj. V každém přiděleném území jsou pacienti, kteří zdravotní péči vůbec nečerpají, a tím ředí svému lékaři jeho náklady na léčbu. Takové pacienty já prakticky nemám.
Abych svým pacientům mohl předepisovat kvalitní léky, které potřebují, musel jsem svou péči maximálně zracionalizovat, což se mi díky atestaci z interny a odbornosti v myoskeletární medicíně vcelku podařilo. Přesto mám vysoké náklady na léky, na které podle VZP o 25 % překračuji okresní průměr, i když jsou kompenzovány zracionalizováním mé péče a ušetřením na zbytečných vyšetřeních. Moje odměny od pojišťoven pro překračování průměru se většinou pohybují v nejnižším pásmu, jen poslední dobou již prozatím neplatím pojišťovnám regulační mechanismy, což jsou vlastně pokuty za překročení průměrných nákladů.
Vždy jsem se držel zásady, že čemu rozumím a s čím mám osobní zkušenost, to si dělám sám. Co je mi vzdálené, s tím se radím se svými kolegy. Nyní se však začíná množit neodůvodněné vyšetřování pacientů specialisty, což mne finančně ohrožuje. Neboť zbytečná vyšetření nehradí si pacient, ale opět jeho lékař cestou složitých regulačních mechanismů. Proto žádám všechny pacienty, kteří nemají ke mně důvěru, aby se zaregistrovali u praktického lékaře, ke kterému mají důvěru větší. Dík za vaší vstřícnost.
Váš praktický lékař
- MUDr. Bohumír Šimek -
![]() |
Do květnového zpravodaje nám nabídla nový moučník, vynikající kuchařka a naše stálá čtenářka, paní Marie Šimečková z Týna nad Vltavou. Zkuste, stojí za to.
Koláč z Týna
5 žloutků šleháme s 15 dkg práškového cukru, přidáme 20 dkg hladké nebo polohrubé mouky, 1 dcl oleje a 1 dcl vody, 1 prášek do pečiva a sníh z 5 bílků. Z těsta dáme na stranu 1/3, kterou obarvíme kakaem.
Na vymazaný a vysypaný plech rozetřeme těsto, na které nacákáme obarvené těsto. Z půl litru mléka uvaříme pudink, a když je vlažný, opatrně ho rozhrneme na těsto a dáme péct.
Na upečený studený koláč rozetřeme hmotu z jedné ušlehané šlehačky, zakysané smetany, oslazené dle chuti. Na vrchu posypeme kakaem, strouhanou čokoládou nebo skořicí a dáme ztuhnout.
Já vám nabízím typ na nevšední oběd
Falešný španělský ptáček
Plátky hovězího zadního masa nebo i vepřové kýty naklepeme, osolíme, opepříme a potřeme směsí - 1 syrový strouhaný brambor, 1 žloutek, kousek másla a jemně pokrájený špek, směs utřeme a osolíme. Plátky stočíme jako ptáčky, orestujeme, podlijeme vývarem a dáme do trouby pod pokličku dusit. Pak šťávu mírně zahustíme provaříme a podáváme s rýží.
Masový nákyp se špenátem
Na oleji osmažíme asi 2 jemně pokrájené cibule, přidáme asi 1 kg mletého libového vepřového masa, orestujeme, osolíme, opepříme, přidáme trochu pálivé papriky, rajčatový protlak a podusíme. Mezitím si necháme rozmrazit jeden balíček špenátu.
Do vymaštěného pekáčku střídavě vrstvíme masovou směs a rozmražený špenát. Navrchu musí být maso a dáme zapéct. Když je nákyp téměř hotový, rozšleháme v zakysané smetaně 2 vajíčka a nákyp tím zalijeme a dáme dopéct. Podáváme s bramborami a zeleninovým salátem.
Za recept děkuje a dobrou chuť přeje
- MS -
![]() |
NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI
K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME
NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI
![]() |
Máme před sebou volby do Evropského parlamentu. ODS bezpochyby zvítězí na počty. Neboť voličům nevadí vztahy ODS k Václavu Jungovi, Vladimíru Železnému, ani mrtví dárci. Nevadí dávání přednosti komunistům před disidenty. A už vůbec si nevšimnou, že členové ODS Ivan Langer a Martin Říman veřejně a nevkusně odmítli vstup do Evropské unie, a že jiní vlivní členové ODS souhlasí se vstupem do EU, ale bez funkčního prohlubování integrace do jediného celku. Poslanec ODS Zbyněk Novotný přirovnává následky vstupu do EU k následkům Mnichova a Jaltské konference. Jaká pak asi bude politika ODS v parlamentu Evropské unie? A komunisté se postavili přímo proti Evropské unii prakticky jako jeden šik. Po listopadu jsem se dočetl v Telegrafu, že v roce 1921 prý vznikli po sloučení s anarchisty. Doufám jen, že to není předznamenáním jejich činnosti v Evropském parlamentu.
Bude vůbec někdo volit politiky se zodpovědným přístupem k Evropské unii? Jsou tak rozdrobeni, že nejspíše stejně nemají velkou šanci na zvolení.
Pokud bychom náhodou mezi kandidáty našli nějakého gaunera unikajícího před spravedlností, máme možnost zajistit mu zvolením beztrestnost. Možná budeme mít možnost zvolit si i dívku lehčích mravů. Když nám naši politici nedokázali vysvětlit smysl Evropské unie a jejího parlamentu, proč bychom jim z toho neudělali bordel, že?
A tak záleží na nás voličích, zda vůbec přijdeme k volbám a zda budeme volit se zodpovědností. Termín voleb se blíží.
- MUDr. Bohumír Šimek -
![]() |
Je místo pro novou politickou stranu na naší politické scéně?
Vezměme to od leva. Krajní levici představují komunisté, kteří mají svůj kurz pevně zakotven v ideologii marxismu-leninismu. KSČM je velmi stabilně konzervativně zakořeněná v minulosti a má neměnný kádr svých voličů.
Levý střed by měli představovat sociální demokraté. ČSSD je však nestabilní. Skládá se za prvé z členů uvědomujících si nezbytnost současně prováděných reforem bez ohledu na ideologii v čele s předsedou Vladimírem Špidlou, za druhé z členů lpících na levicové ideologii bez ohledu na realitu potřeb doby a tíhnoucích ke spolupráci s komunisty a za třetí z členů hledajících v politice jen dobré bydlo. Realisté ČSSD mají plno práce se všemi frakcemi, aby je udrželi pohromadě a aby pod náporem opozičních stran nerozpustili své voliče mezi komunisty a členy ODS.
Lidovci (KDU-ČSL) nejsou stranou nejpřehlednější. Očekáváme-li křesťanskou politiku balancující svou podstatou ve středu politického spektra, pak jsme ve stavu očekávání změn kurzu po změně předsedy. Čím více bude politika lidovců stavět na křesťanské tradici, tím stabilnější bude mít podporu voličů.
Na druhé straně jsou krajně pravicové nacionální strany, za které chtěl kandidovat do EU Milan Knížák, nedávno neúspěšně kandidující za ODS na senátora. Jejich sympatizantů přibývá úměrně hašteřivosti parlamentních stran.
Na pravou stranu se hlásí ODS. Její liberalismus někdy pociťuji v tom, že hraničí se slušností. Vadí mi, že jako vládní strana neprosazovala pravicové reformy, a že díky svému populismu je nechala k uskutečnění levicovým sociálním demokratům. A jako lékaři mi nejvíc vadí, že to byli právě ministři ODS, kteří upevnili ve zdravotnictví nepřirozené a direktivní socialistické vztahy. Tím vším se stává pro konzervativního pravičáka nevolitelná. Až významnějších stran již zbývá jen nedochůdče Unie svobody. Vznikla z křídla ODS ctícího konzervativní zásady a nesouhlasícího s liberalizací balancující na hraně zákona. Předseda Ruml nebyl nejšťastnější volbou. Pod jeho vedením působila Unie svobody dojmem moralizující elity bez potřebného tahu na branku. Krystalizovala jako součást Čtyřkoalice, ve které se utvářel jakýsi morální imperativ v naší politice, která se však rozpadla ještě dříve, než mohla vstoupit do politiky. Zbytek Čtyřkoalice se propasíroval do politiky a zdvižením morálních hodnot a spojením se stejně smýšlející frakcí ČSSD vstoupil do vlády. Tato vláda má všechny výhody pravolevé vlády. Může dělat tolik potřebné a zanedbané pravicové reformy s co nejúnosnějším sociálním dopadem. Avšak pod útoky opozice ztrácejí voliče i ČSSD i Unie svobody.
Unie svobody se stává stranou intelektuálů bez voličů. Hledá svou šanci ve spojení s drobnými konzervativně a pravicově smýšlejícími stranami, jejichž jména většina z nás nezná. Unie svobody je víceméně odsouzená k zániku. Avšak bude-li zřetelně držet pravicově konzervativní kurz, najde si svých voličů dosti. Hodnoty jako jsou čest, pravda, spravedlnost, poctivá úspěšnost nejsou mrtvé. A jejich zastánci stále hledají svou politickou reprezentaci.
Na levé straně nová vlivná strana nejspíše nevznikne. Ale vpravo skutečná liberální pravice má prostor otevřen.
- MUDr. Bohumír Šimek -
![]() |
"Les ve škole - škola v lese"
Prosba lesa
Člověče,
Jsem teplo tvého příbytku
za studených zimních noci,
jsem přátelský stín,
když pálí letní slunce,
jsem krov tvého domu,
deska tvého stolu,
jsem lůžko, ve kterém spíš
a dřevo, ze kterého stavíš své lodě,
jsem dřevo tvé kolébky i tvé rakve,
jsem květ dobroty a krásy!
Slyš moji prosbu:
Nenič mne!
Nápis na bronzové desce na mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1937
- Keltský stromový kalendář -
![]() |
Čím je a proč se slaví
22. 4. 1970 proběhla první kampaň pod názvem Den Země ve Spojených státech amerických. Žádala zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit z používání chemikálie a odpady, které ničí ozónovou vrstvu Země.
Kampaň, která měla za cíl prosadit otázku ochrany životního prostředí do politické diskuse a podpořit veřejný zájem o tuto problematiku, inicioval americký senátor Gaylord Nelson za podpory ostatních amerických politiků. Akce se v roce 1970 zúčastnily milióny občanů USA, a to zejména studentů základních, středních a vysokých škol. Kampaň měla nebývalý ohlas a dala vzniknout tradici oslav Dne Země - 22. dubna - jako mezinárodního svátku životního prostředí.
V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. 200 miliónů lidí na celém světě ze 140 zemí znovu dokázalo, že se zajímají o ochranu životního prostředí na Zemi. Akci Den Země podporuje celá řada významných organizací, osobností, vědců i politiků.
Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice. Největší význam Dne Země spočívá v tom, že umožňuje i té nejmenší organizaci a jednotlivcům zařadit svůj malý příspěvek k péči o životní prostředí do celostátního a celosvětového kontextu. Každým rokem takto probíhá velké množství akcí, do kterých se stále zapojují vedle nevládních organizací zejména školy, místní a státní úřady, místní samospráva a velké množství jednotlivců.
Při celoročním soutěžení ve školní družině se děti rozdělily do pěti družstev. Každé družstvo si vybralo jako název zvířátko, které bychom mohli v naší přírodě vidět. Všechny děti ve věkově různorodých družstvech společné shromažďovaly informace, malovaly obrázky, skládaly básničky o vybraném zvířeti. Den Země si připomněly výstavou shromážděných prací. Výstava byla instalována ve školní jídelně a mohla ji navštívit i veřejnost.
Ale i ve škole proběhl tento den zvláštním vyučováním. Uvítání dětí proběhlo v tělocvičné naší školy. Děti se naučily nové písničky, které připomínají krásu našeho domova. Odpověděly na otázky, které se týkaly naší přírody. Druhá část vyučování proběhla na školním hřišti. Žáci pátého ročníku si vymysleli pro ostatní děti sportovní disciplíny s názvem "ptačí rekordy". Děti si vyzkoušely pelikána, konipasa, datla, čápa, pštrosa, ledňáčka, holuba a jestřába. Všechny úkoly si nejstarší kluci připravili velice zodpovědně a určitě zaslouží pochvalu.
![]() |
![]() |
![]() |
- Jaroslava Němečková, vychovatelka ŠD -
![]() |
V lednu 2004 byla naší Základní škole v Holubově nabídnuta spolupráce na 7. ročníku "Projektu do škol", který ve šk. roce 2003/04 dostal název "Třináctá komnata". Tento projekt pořádá Diecézní katechetické středisko při Biskupství českobudějovickém. Jak by se na první pohled zdálo, není jeho zpracování určeno jen do hodin náboženství, ale obsahově je určeno k utvrzování pevných životních norem všech dětí, potažmo i celé společnosti.
Už v názvu "13. komnata" je slyšet jakási magická tajuplnost, ukrytá za zavřenými dveřmi. Jasný příkaz: NEOTVÍREJ tyto dveře, potká tě neštěstí, ale nemusí být pro všechny zákazem, ale i nebezpečným svodem. A tak díky vstřícnému přijetí p. ředitelky O. Floriánové a ostatních p. učitelek, jsme se dohodli dané téma zpracovat s p. uč. Bodlákovou a vychovatelkou p. Němečkovou. První otázkou bylo, co je pro žáky naší školy TABU-ZAKÁZANÉ! Po diskusi na toto téma žáci zpracovali své postřehy v hodině výtvarné výchovy. Vznikl plakát s 12 otevřenými dveřmi, které prozrazovali sny, přání a plány dětí, na které se děti těší a očekávají je ve svém životě, za předpokladu dodržení jistých morálních a etických zásad. Poslední 13. dveře zůstaly pevně zavřené a na přídavných obrázcích děti vyjádřily zákazy a doporučení, které by chtěly dodržet.
- Helena Čížková - katechetka -
![]() |
Země a vesmír
Naše planeta Země se nám zdá ohromná. Kdybychom se na ni však dokázali podívat z nekonečného vesmíru, vypadala by jako nepatrná tečka. Země je jednou z neviditelných planet, které neustále obíhají kolem hvězdy - našeho Slunce - po vlastních elipsovitých oběžných drahách. Slunce a jeho planety nazýváme sluneční soustava. Ta je součástí miliónů hvězd a planet, jemuž říkáme galaxie.
Naše galaxie má spirálovitý tvar a jmenuje se Mléčná dráha. Je tak obrovská, že kdyby jí mělo proletět letadlo, trvalo by mu to 100 bilionů let. Zatím jsme objevili asi 6000 miliónů různých galaxií, které dohromady skládají vesmír. Hvězdy jsou složeny z hustého jádra a z vrstev žhavých plynů, které je obklopují. Také některé planety jsou tvořeny převážně plyny, jiné jsou kapalné. Naše Země se však podobá velikánské kamenné kouli se žhavým jádrem. Je obklopena plynným obalem zvaným atmosféra.
Pro naší televizi si připravila příspěvek z odborných knih redaktorka Anežka Kodatová, 2. ročník
![]() |
Květen ozdobil krajinu svěží zelení s množstvím pestrobarevných květů a je právem považován za nejkrásnější měsíc v roce. V ptačí říši je to především období hnízdění, ale současně končí návrat tažných ptáků ze svých zimovišť příletem ťuhýka, křepelky, žluvy a sedmihláska.
Podzimní a jarní tah ptáků je pozoruhodným jevem, který dlouho nabízel pouze řadu otázek. Důvod ptačího stěhování si lze vysvětlit nedostatkem potravy v zimních měsících. Mnohem horší je to se směrem a cílem tahových cest jednotlivých druhů. Teprve díky kroužkování se ornitologům podařilo krůček po krůčku proniknout do tohoto tajemství. Zpětná hlášení z celého světa o nálezech ptáků kroužkovaných na našem území přinesla překvapivé poznatky nejen o tahových trasách, ale například o rychlosti vzdušných přesunů, nebo dosaženém věku ptáků apod. Kam tedy naši ptáci na zimu odlétají? Zde jsou kroužkováním prokázaná zimoviště těch nejznámějších ptačích obyvatel z našeho okolí.
Skřivan polní - jižní Francie, Španělsko, Portugalsko, Itálie
Špaček obecný - Středomoří (většina nálezů Francie, Itálie, Španělsko, Alžírsko, Tunisko, Maroko)
Konipas bílý - Středomoří podobně jako špaček
Rehek domácí - Čermák - Středomoří (Itálie, Řecko, Turecko, severní Afrika)
Vlaštovka obecná - jižní a střední Afrika (Středoafrická republika, Kongo, Uganda, Keňa). Nejvzdálenější nález je z Jihoafrické republiky - 8200 km.
Čáp bílý - rovníková a jižní Afrika. Nejvzdálenější nálezy našich kroužkovaných čápů jsou až z oblasti Kapského města - 9500 km od hnízdiště (celkově je evidováno téměř 50 nálezů v Jihoafrické republice).
Je obdivuhodné jakou vzdálenost jsou opeření cestovatelé schopni překonat na své pouti a proto si jisté zaslouží naši pomoc a ochranu.
- Pavel Jakeš -
![]() |
Nové knihy čekají na své čtenáře, nechte se proto inspirovat touto ukázkou.
Gillian Bradshaw - Kruhy v písku - Kdo to vlastně byl Archimedes ze Syrakus? Odpověď nalezneme v této knize plné napětí.
Okri Ben - Město červeného prachu - nigerijský spisovatel - jeho příběhy jsou neobyčejně vyprávěné osudy obyčejných lidí.
Henk Wessyelman - Speritwalker - poselství z budoucnosti
Vince Flynn - Nebezpečný plán - špionážní thriller
Renves Stevens - Smrtonosná zbraň - napínavá četba
E. W. Heine - Let ptáka ohniváka - silný strhující historický thiller
Romány pro ženy
Caroline Upcher - Citová záležitost
Danielle Steel - Dvojí svět
Michael Cunningham - Hodiny
Detektivky
Františka Uhera - Dlouhá nepřítomnost - původní česká detektivka
Erle S. Gardner - Případ majetkového kouzelníka
A. Christie - Karty na stole
Od českých autorů
Vladimír Šlechta - Kyborgovo jméno
Ota Pavel - Povídky z šuplíku
Jan Čimický - Nefritový drak
Michal Vieweg - Švédské stoly aneb Jací jsme
Květa Legátová - Želary
Eda Kriseová - Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní
Jáchym Topol - Noční práce
Z naučné literatury pro dospělé
David Papworth - Zahradní jezírka
Vladimír Huna - Co, jak a proč? - rostliny - zvířata
Květa Fialová, Alena Šloufová, Milan Cais - Květa Fialová o sobě
Halina Heitzová - Andrea Kógelová - Nejkrásnější pokojové rostliny s barevnými ilustracemi
Knihy pro mládež
Horowitz Anthony - Stormbreaker - klukovský hrdina formátu Jamese Bonda, Alex Rider v napínavé akční trilogii
Brian Jacques - Sedm strašidelných příběhů
Ivana Březinová - Kateřina nejen ze zámku - o herečce Kateřině Hrachovcové
Kuchařky
Marianne Kaltenbachová - Velká mikrovlnná kuchařka
Jiří Marhold - Krkonošská kuchařka
Pro děti z naučné literatury
Bořivoj Záruba - Cesta do pravěku - Dávný svět v obrazech Zdeňka Buriana
Pro nejmenší děti
Dobrodružství včelky Máji
Perličky - obrázkové čtení pro děti
Zatoulané číslice
Čtyřjazyčný obrázkový slovník
Karel Svolinský - Dobrý den, děti!
Kniha učím se číst - Pinocchiova dobrodružství
Anketa "O nejoblíbenější knihu českého národa" stále probíhá a to až do října 2004. Anketní lístky jsou k dostání i na Obecním úřadě v Holubově, anketa je anonymní.
Těším se na Vás čtenáři.
- Marie Hrušková, knihovnice -
![]() |
Před domem občas stojím s autem. Má to tu výhodu, že v případě potřeby mohu hned vyjet. Jinak mám auto za trojími vraty na šest západů uzavřené. Komu z vás křemežšťáci vadí moje auto? Před dvěma roky jste mi prorazili přední kapotu a nyní urvali oba stírače a prokopli světlomety na pravé straně. Komu tím prospíváte? Sobě určitě ne!
Druhý den jsem sloužil a při návratu mne v noci stavila policie, že mi nesvítí světlo. Příslušník policie se divil, proč by někdo mohl nemít rád člověka tak pro společnost potřebného, jako je lékař. Ale to není ani msta ani nenávist. To je jen projev nevybité agrese.
Hipies to řešili láskou. Cílem bylo vložit svou výbojnost do lásky. Bylo v tom kus moudrého. Nezkrocená vášeň vede mladíka k agresi, k chuti něco rozbít nebo někomu něco rozbít. A jeho zbabělost vede k útoku na slabší. Auto se nám nemůže bránit. Cikáni a židé jako menšiny se také brání těžko. A tak se mladík cítí jako borec, když někoho zmlátí, nebo někomu něco rozmlátí.
Až si dokáže najít svou holku, zkulturní své vášně a stane se normálním člověkem. Zkulturnit své vášně si může i prostřednictvím sportu. Cesta oslabení vášní přes drogy, je cestou do pekel. A tak, mládenci, najděte si své děvče, najděte si své zařazení ve společnosti a nastoupíte svou cestu k dospělosti.
- MUDr. Bohumír Šimek -
![]() |
Máte zájem o srdeční rehabilitaci fyzickou zátěží? Abychom si udrželi srdce v dobré kondici, abychom si snížili nepříznivě vysoký krevní tlak, abychom si snížili hladinu aterogenního cholesterolu v krvi, abychom si snížili váhu a abychom byli déle na světě? Základní vzorec vhodné zátěže:
220 - věk = max. TF
Odečteme-li od 220 svůj věk, dostaneme maximální vhodnou tepovou frekvenci pro naši rehabilitaci. Začínáme-li se zátěží srdíčka po delší pauze, je dobré snížit zátěž na 80 - 90 %, hypertonici by měli začít se zátěží 60 - 70 % a u asthmatiků bychom se měli zpočátku spokojit se zátěží na 50 - 60 %. Protože u zdravého a trénovaného jedince dochází ke zklidnění tepové frekvence do jedné minuty, počítáme si puls jen za prvních deset vteřin ihned po skončení zátěže. Naměřené hodnoty si můžeme porovnat s vhodnými v tabulce. Překročení těchto hodnot může znamenat nadměrnou zátěž, nedostatečnou trénovanost nebo sníženou výkonnost z důvodu nemoci. A to se poradíme se svým praktickým lékařem.
Tabulka vhodné fyzické zátěže:
Puls deset vteřin po zátěži:
věk | 20 | 40 | 60 |
zdraví | 33 | 30 | 27 |
začínající | 30 | 27 | 24 |
hypertonici | 23 | 21 | 19 |
astmatici | 20 | 18 | 16 |
![]() |
KVĚTEN
Je měsíc, který bývá nejkrásnější v roce. Příroda je pestrobarevná, zeleň má mnoho odstínů. Pranostiky, které se hlavně vztahují ke srážkám, vypovídají nejlépe o tomto měsíci.
![]() |
![]() |
Oddíl Skautů Holubov ve spolupráci s obcí Holubov
zve všechny děti na oslavu
DNE DĚTÍ,
která se koná dne 5. června 2004 od 14.00 hodin
v Holubově u rybníka
Další informace :
Lanová dráha Kleť
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3
INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov |
Holubovský zpravodaj |