Interiérová instalace devíti pokojů apartmá spadá do třetí čtvrtiny 19. století, kdy tyto prostory obývali při svém pobytu na zámku kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenberku (1799-1888) a jeho manželka Marie Eleonora ze Schwarzenberku, rozená princezna z Liechtensteinu (1812-1873). Reinstalační práce na interiérovém vybavení a restaurátorské práce byly prováděny na základě záznamů v inventáři z roku 1879 a dnes jsou návštěvníkům zámku zpřístupněny velice noblesní a jedny z nejkvalitnějších interiérových instalací 2. poloviny 19. století s vysokou mírou autenticity.
Úzká chodba v druhém patře severního křídla zámku směřuje návštěvníky do další části II. prohlídkové trasy zámku Český Krumlov, do tzv. Schwarzenberského apartmá. V této části zámku se dokládá existence slavnostního rožmberského sálu, tzv. Erbovní světnice z počátku 60. let 16. století. Při barokních úpravách kolem roku 1747-1748 byl sál zrušen, výškově předělen do dvou pater a dispozičně rozdělen na menší obytné pokoje. Fragmenty renesančních znaků na zdi chodby směrem k nádvoří jsou dokladem původní renesanční stavební fáze a dnešní dochovaný stav pozdější barokní přestavby.
Malá jídelna ve Schwarzenberském apartmá z 19. století,
zámek Český Krumlov, foto: Andreas Buchner
Vytvořeno za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a firmy Ipix.
Přijímací pokoj je úvodní místností apartmá a zaujme čalouněnou sedací soupravou s aplikací schwarzenberských a liechtensteinských rodových znaků, rohovým etažérem se sbírkou porcelánu a romantickými obrazy.
Následuje Salon s portrétem kněžny v životní velikosti od italského malíře Matiase Schiavoniho, představující kněžnu Eleonoru ve věku 22 let.
Další pokoje nazývané Kuřácký salon, Příruční knihovna knížete a Malá jídelna, zřetelně vymezující funkci pokojů. Dekorativní výmalba a instalace mobiliárních předmětů, zejména v Malé jídelně, naznačuje ještě jednu etapu úprav interiérů, a to zřejmě po roce 1888, kdy zemřel kníže Jan Adolf II. a správy rodového majetku se ujímá jeho syn Adolf Josef (1832-1914). Charakter výmalby, instalace velkého množství evropského a orientálního dekorativního porcelánu na etažérech, příbornících či na stěnách cítění doby a poučení z několika cest knížecího páru po Anglii.
Salonem kněžny pokračuje soubor místností, které sloužily jako soukromé pokoje kněžny Eleonory. Na stěnách Salonu, Kabinetu a Ložnice jsou zavěšeny tapisérie
jedné z nejbohatších šlechtických sbírek v Evropě. Sbírku tapiserií na zámku Český Krumlov tvoří 87 kusů a Schwarzenberkové je získali dědictvím či nákupem v průběhu 17. a 18. století.
V 19. století byl soubor tapiserií rozdělen: 61 kusů je na zámku Hluboká nad Vltavou, 26 kusů na zámku v Českém Krumlově. Zejména v místnosti označované jako kabinet, která sloužila jako pracovna kněžny, se prezentují nejvzácnější a také nejkrásnější tapisérie z cyklu "Aeneas a Dido", utkané v Holandsku v letech 1620-30.
Toaletní salon s bohatou dámskou a toaletní soupravou uzavírá pokoje Schwarzenberského apartmá II. prohlídkové trasy.
Další informace :
Reinstalace historických interiérů II. prohlídkové trasy zámku Český Krumlov
(mh)