Medvěd Daxi v roce 1998 zemřel. Trpěl vrozenou srdeční vadou, což bohužel do té doby nikdo netušil a nepřežil dávku uspávacího prostředku aplikovanou před převozem z Českého Krumlova do Chomutova. Hubert se vrátil do medvědária v roce 2000 s novou medvědí družkou Marií Terezií. Doufáme, že spolu navážou na dosud úspěšnou tradici chovu Medvěda hnědého v Českém Krumlově.
Zámek Český Krumlov se už nejméně čtyři století může pyšnit chovem medvědů. Od roku 1707 se medvědi chovají v zámeckém příkopu mezi I. a II. nádvořím zámku. V současné době se v příkopu nachází medvědí pár Vok a Kateřina, kterým se v roce 1994 narodila dvě medvíďata. Jejich narození se stalo příležitostí k velké oslavě, protože tato dvě medvíďata byla první po 27 letech, která se narodila v zámeckém příkopu a podařilo se je odchovat. U příležitosti narození mláďat byla v regionálních novinách vyhlášena anketa, v níž mohli čtenáři vybírat jména pro čerstvě narozené chlupáčky, kteří se okamžitě stali živou atrakcí zejména pro nejmladší návštěvníky zámku. V této anketě byla vybrána jména Daxi a Hubert. Slavnostní "křtiny" medvíďat proběhly až šest měsíců po jejich narození, protože matka Kateřina své potomky celou dobu svědomitě ochraňovala a nikdo, kromě medvědáře Jana Černého, se k nim nesměl přiblížit. V den křtin se medvíďata poprvé ukázala veřejnosti ve volném výběhu. Každý medvídek měl svého kmotra a čekal jej sladký pamlsek v podobě dortu. Od té doby se každoročně šestého ledna, v den narozenin medvědů, shromáždí jejich příznivci u zámeckého příkopu a medvědi dostanou narozeninový dort s hořickými trubičkami místo svíček.
Největší medvědí oslavy se už deset let odehrávají na zámku každý rok na Štědrý den. Slavení vánoc s medvědy bylo původně zamýšleno jako pomoc rodičům s nedočkavými dětmi, které celý den čekají, co dostanou pod stromeček. Během let se na vánoční oslavy s medvědy začali těšit malí i velcí návštěvníci zámku. V roce 1997 navštívilo medvědy na zámku o Štědrém dnu celkem 600 osob. Na Štědrý den se parta medvědích přátel v čele s medvědářem Janem Černým vypraví do zámeckého příkopu už o šesté hodině ranní, umístí do příkopu několik 6-7 metrů vysokých smrků, které jsou ověšeny sladkými bonbóny, perníčky, vánočním cukrovím a nejrůznějším ovocem. Všechny pamlsky musí viset na bavlnce, která se při konzumaci úplně rozpustí. Po osmé hodině už přicházejí první nedočkavci. Jako vstupné na medvědí slavnosti přinášejí nejrůznější bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví a med. Všechny přinesené dárky mohou děti přinést až dolů do zámeckého příkopu a položit je pod nazdobený stromeček. Vše se děje pod dohledem medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědům nedostalo nic, co by jim mohlo ublížit. Jedině na Štědrý den je medvědí příkop přístupný všem zvědavcům, zatímco medvědi trpělivě čekají ve svých ubikacích.
Takovéto slavnostní menu mají medvědi jen výjimečně, protože pravidelně dostávají jinou, zdravější stravu. Zkonzumují 160 kg pečiva týdně a nezbytnou součástí jejich jídelníčku je také tvaroh, jogurty, ovoce a zelenina, glukóza a med. Obstarávání krmiva pro medvědy by nebylo možné bez laskavého přispění sponzorů i bez drobných darů od návštěvníků do medvědí kasičky u zámeckého příkopu.
Vánoční oslavy s medvědy zpříjemňuje každoročně hudební soubor "Kapka", který hraje a zpívá známé vánoční koledy. Ale nejen medvědi dostávají dárky. Pro každého dětského návštěvníka je tu připravena spousta nejrůznějších dárků, bonbóny, čokoláda, kalendáře, hračky, psací potřeby, vše s medvědí tématikou, i vánoční punč pro dospělé. Když mine desátá hodina, příkop je už slavnostně vyzdoben a pod několika stromečky jsou nakupeny hromady dárků pro medvědy. Všichni návštěvníci jsou už zase venku z medvědích výběhů a sledují vypouštění medvědů z bezpečného místa na mostě. Medvědi se s nadšením pustí do připravených pochoutek. Nezapomenou pod stromečkem jedinou bábovku a za chvíli nezůstane po sladké hostině ani drobeček. Medvědi už svoje vánoce oslavili a děti mohou jít domů spokojené, že samy udělaly radost zvířatům a čekat, co dostanou pod stromeček.
Medvědí oslavy se konají pravidelně a podle slov medvědáře Jana Černého mají přispět k tomu, aby si lidé medvědů vážili, protože tato krásná a ušlechtilá zvířata si zaslouží velkou pozornost, a to nejen při slavnostech, ale po celý rok. Z toho důvodu se pravidelně konají ve školách a školkách přednášky medvědáře Jana Černého o chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově.
(mh)
Další informace:
Rekonstrukce medvědária v Českém Krumlově
Studie rekonstrukce medvědária na zámku v Českém Krumlově
Historie chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově
Medvědí příkop na zámku Český Krumlov
Českokrumlovská medvíďata