Letecký pohled na tok řeky Vltavy, foto: Libor Sváček
Vltava
 

Vltava je nejdelší česká řeka. Hlavní pramen, nazývaný Černý potok, vyvěrá na jihovýchodním svahu Černé hory v nadmořské výšce 1 172 m. V úseku od Kvildy se Černý potok nazývá Teplá Vltava, která se u obce Chlum spojuje se Studenou Vltavou. Studená Vltava vzniká v Bavorsku a na české území přichází u Nového Údolí. Velikost povodí je 121 km2, délka toku 440,2 km.

Na horním toku Vltavy jsou rozsáhlá rašeliniště. Údolí řeky je úzké a postupně se rozšiřuje. Výjimku tvoří krátký úsek nad obcí Horní Vltavice, kde řeka protéká soutěskovitým údolím a má charakter horské bystřiny. Průměrný spád řeky v pramenné oblasti až po Kvildu je 26,2 °/oo, v dalším úseku po soutok se Studenou Vltavou klesá spád až na 4,9 °/oo. Od Lenory protéká rozlehlou kotlinou, dnes z velké části zalitou vodami Lipenské přehrady. Svahy kotliny jsou zalesněné a poměrně malý spád (0,43 °/oo) způsoboval, že zde řeka vytvářela četné zákruty (tzv. Srdce Vltavy). V dalším krátkém úseku až nad Vyšší Brod má opět charakter horské řeky, protékající hlubokou a úzkou soutěskou s balvanitým a kamenným dnem. Mezi Lipnem nad Vltavou a Vyšším Brodem činí spád vltavského koryta 20,2 °/oo, v úseku 8 km od Lipna
Řeka Vltava v Českém Krumlově, mlžný opar, foto: Libor Sváček 
až po železniční stanici Čertova stěna dosahuje spád 137 m. Dále až po vyústění Vltavy do Českobudějovické kotliny je údolí stále ještě poměrně úzké a dosti hluboké. Zalesněné svahy spadají v některých místech až téměř do řečiště. Průměrný relativní spád řeky v tomto úseku je asi 2,12 °/oo.

V horní části toku přijímá u Borových Lad Malou Vltavu a u Lenory Řasnici čili Travnou Vltavu. U Želnavy přechází Vltava do Lipenské přehrady, jíž opouští v Lipně nad Vltavou. Další část říčního koryta až k Vyššímu Brodu je nyní celkem bez vody, protože hlavní proud je odváděn do hydroelektrárny u hráze přehrady podzemním kanálem do vyrovnávací přehrady nad Vyšším Brodem. Teprve v příštím úseku protéká volnou krajinou. Úsek pod Lipenskou přehradou se v jedné části nazývá Čertovy proudy.

Délka řeky po Český Krumlov je 144 km. Plocha povodí po Český Krumlov činí 544,9 km2, průměrné roční srážky 818 mm, průměrný průtok 18,5 m3/s.

 Město Český Krumlov, meandry řeky Vltavy, letecký pohled, foto: Lubor Mrázek       Jeden z jezů na horním úseku řeky Vltavy

Další informace :
Charakteristika přírodních poměrů v regionu Český Krumlov
Čertova stěna a Luč
Řeka Vltava - historická komunikace v regionu Český Krumlov
Vodácká turistika na řece Vltavě
Vory na horní Vltavě
Čertova stěna, pokusy o splavnění čertových proudů
Dva loučovické kostelíky
Loučovický vodní slalom Čertovy proudy
Hruštice aneb Václavova Lhota
Stavba Lipenské přehrady

 


© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung