Barokní jezuitská lékárna je kompaktním expozičním celkem, instalovaným v prohlídkové trase českokrumlovského muzea.
Jde o soubor lékárenské oficíny, jehož základem je barokní lékárenský mobiliář, sestávající z lékárenského pultu (táry), úložné skříňky a dvou rohových regálů se zásuvkami a policemi. Tento nábytek je zdobený řezbami, kašírováním, barvením a zlacením. 44 větších a 30 menších zásuvek čelní stěny je zdobeno iluzivními a dekorativními malbami a nápisy (signaturami) v latině. Významnou součástí výzdoby obou regálů jsou obrazy světců v bohatě řezaných a zlacených rámech s kartušemi. Na olejomalbách jsou vypodobeni sv. Jan Nepomucký a sv. Pantaleonem. Na zvláštním nástěnném podstavci je mezi regály umístěna plastika Panny Marie Immaculaty.
V lékárenském souboru se dále nacházejí mosazné hmoždíře s paličkami a dřevěnými podstavci, lékárenské dvouramenné váhy, křivule, naběračky a kotlíky. Početně jsou zastoupeny dřevěné zásobnice v různých velikostech, lékárenské lahve a stojatky z kameniny, porcelánu a skla. K souboru ještě náleží dřevěný vývěsní štít s malbou Františka Jakuba Prokyše.
Nejstarší části lékárenského souboru pocházejí ze 17. století, nejmladší z 1.poloviny 19.století. Lékárenský mobiliář byl kompletně restaurován v l. 1977 až 1979.
![]() |
![]() |
Barokní jezuitská lékárna má zajímavou historii. Původně byla umístěna v jezuitské koleji v Horní ulici (dnes hotel Růže), a to již od roku 1640. Zprvu byla v poschodí zadního traktu budovy, od roku 1665 pak v přízemí naproti hlavní bráně. V roce 1773 byl jezuitský řád rozhodnutím císaře Josefa II. zrušen. Zařízení lékárny poté zakoupil kníže Schwarzenberk za tři tisíce zlatých. Tak se lékárna dostala na českokrumlovský zámek. Zde byla až do doby po II. světové válce. V 50. letech 20. století byla předána do sbírkového fondu českokrumlovského muzea.
Další informace :
Okresní vlastivědné muzeum v Českém Krumlově
Historie lékáren ve městě Český Krumlov