ARCHIV | 2004 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
![]() |
Informační měsíčník Obecního úřadu v Křemži |
Leden 2004 - Číslo 1 - Ročník 14 |
![]() |
Vážení a milí spoluobčané,
několik dnů již píšeme letopočet 2004. Závěr každého roku je časem bilancování roku uplynulého a plánování do roku nastávajícího.
Stejně jako u každého člověka, rodiny, tak i u obce se některá předsevzetí a plány podaří splnit, některá zůstávají před námi.
Myslím, že v uplynulém roce se podařilo udělat velký kus práce, která přispívá k příjemnějšímu a kvalitnějšímu životu v naší obci a že díky tomu se i občané osad cítí plnohodnotnými občany.
Z těch větších akcí uplynulého roku bych chtěl vyjmenovat úpravy a protipovodňové zajištění území pod školou, stabilizaci čela svahu bývalé skládky (dnes sportovního areálu) a její zajištění proti povodni, kompletní rekonstrukci sociálního zařízení II. stupně školy, rekonstrukci vodovodního řádu ve Mříčí a v ul. Olešnice, osazení měřícího zařízení na ČOV, doplnění a rekonstrukci veřejného osvětlení ve Mříčí, autobusové čekárny ve Chmelné a Chlumečku, rekonstrukci komunikace ve Mříčí, Bohouškovicích, Vinné, Chlumu, novou komunikaci včetně veřejného osvětlení v Chlumu, zahájení rekonstrukce hřbitovní zdi, chodník v ul. Krumlovská a celou řadu dalších drobnějších akcí.
Dále byla pořízena studie odtokových poměrů a protipovodňových opatření mikroregionu "Podkletí" a návrh změny územního plánu z ní vyplývající, který bude v nejbližším období veřejně projednáván. Rád bych dodal, že na celou řadu těchto akcí byly získány finanční prostředky z dotačních fondů a grantů ve výši cca 3,5 milionu korun.
Práce pro obec je samozřejmě práce nikdy nekončící. Stále je co zkvalitňovat, opravovat, budovat a tak i v roce nastávajícím nás čeká spousta práce. Z těch větších akcí bych se zmínil o stavbě základního technického vybavení pro výstavbu rodinných domů, nezbytné rekonstrukci kuchyně v základní škole a MŠ Chlum, pokračující rekonstrukci komunikací a podobně.
Na závěr bych rád poděkoval všem našim spoluobčanům, kteří jsou ochotni věnovat své síly, čas i prostředky k práci pro obec a velice mě těší, že takových je v naší obci stále dost.
Vážení spoluobčané, dovolte, abych Vám všem, Vašim rodinám, Vašim blízkým popřál do nadcházejícího roku mnoho zdraví, mnoho osobních i pracovních úspěchů, štěstí na setkání jen s moudrými a dobrými lidmi.
Mnoho štěstí, Váš starosta Ing. Josef Troup
![]() |
21. schůze RO, spojená s pracovní poradou ZO, se konala dne 16. 12 .2003, před zasedáním ZO. Na této schůzi se zastupitelé dohodli na výši jednotlivých místních poplatků, projednali kalkulace vodného a stočného a stanovili ceny na r. 2004. Dále projednali rozpočtové změny v rozpočtu obce na r. 2003 a doporučili ke schválení rozpočtové provizorium na r. 2004, do doby schválení definitivního rozpočtu obce na r. 2004. Zároveň se dohodli, že schůze rady a porady zastupitelstva se budou konat častěji, tj. po 14 dnech.
Po této schůzi se konalo veřejné 5. zasedání zastupitelstva obce, kterého se zúčastnilo 13 zastupitelů a asi 25 občanů. Po úvodních formalitách starosta podrobně informoval přítomné o dění v obci, ve kterých mj. zmínil úspěšně dokončené akce, jako jsou např. vybudování nového věř. osvětlení a oprava komunikace z Chlumu do Křemže, výměna vodovod. řadu v ul. Olešnice a ve Mříči, nová čekárna v Chlumečku, zahájení výstavby chodníku v Krumlovské ul., opravy místních komunikací, dokončení úpravy svahu na bývalé skládce pod školou a další.
V další části zasedání byly schváleny rozpočtové změny a rozpočtové provizorium rozpočtu obce, půjčky z fondu rozvoje bydlení na opravy rodinných domů, výkupy a prodeje pozemků a ceny vodného a stočného na r. 2004, kdy obec poprvé nebude dotovat cenu vodného a ceny pro domácnost a podnikatele se sjednotí na stejnou výši tj. 17,16 Kč/m3, tak jak to ukládají podmínky pro vstup do EU. Stočné zůstává i nadále stejné tj. 14,13 Kč/m3. Do budoucna by se již cena vodného a stočného neměla tak radikálně měnit, jako v posledních letech. Obec, jakožto vlastník vodovodního a kanalizačního zařízení, tak bude moci více prostředků z pronájmu provozovateli VaK investovat do údržby a obnovy zařízení, čímž bude postupně docházet ke snižování nákladů na opravy.
V souvislosti s novelou zákonů, vyvolaných reformou státní správy, byly schváleny i obecně závazné vyhlášky, vyhláškou o místních poplatcích byl zvýšen poplatek ze psů a poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt. Další vyhlášky zůstaly bez změn výše poplatků, a to o systému nakládání s komunálním odpadem, o příspěvku na částečnou úhradu nákladů mateřské školy a o chovu psů. Jelikož nebyly žádné diskusní příspěvky, starosta popřál všem klidné a spokojené Vánoce a šťastný vstup do nového roku a na závěr bylo přijato usnesení, jehož úplné znění uvádíme dále.
22. schůze RO se konala dne 29. 12. 2003 za přítomnosti všech radních, na které rada vzala na vědomí výsledek výběrového řízení na funkci vedoucí Služeb obce Křemže, kdy firma Uniworks CB s.r.o. doporučila z celkem přihlášených 23 do užšího výběru 5 uchazečů, ze kterých pak výběrová komise tajným hlasováním vybrala p. Zdeňka Cipína z Chlumu. RO dále projednala situaci se zajištěním provozu prodejny ve Chmelné, když paní Borovková ukončila svoji činnost a další zájemce se dosud nepřihlásil, a stanovila, z titulu zřizovatele, plat ředitelce ZŠ na základě nového 16ti třídního katalogu prací.
USNESENÍ
ze zasedání zastupitelstva obce Křemže konaného dne 16. prosince 2003
Zastupitelstvo obce Křemže na svém zasedání
![]() |
O místních poplatcích Zastupitelstvo obce Křemže vydává podle ust. § 14, odst. 2 zákona č. 565/1990 Sb.,o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s ust. § 10, písmn.d) a § 84, odst. 2, písm. i) zákona č. 128/2000 Sb. o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku: Část I. Čl. 1 Základní ustanovení
Poplatek ze psů Čl. 2 Předmět poplatku Poplatek se platí ze psů starších tří měsíců. Čl. 3 Poplatník
Sazby poplatku
Vznik a zánik poplatkové povinnosti
Splatnost poplatku
Poplatek je splatný jednorázově za kalendářní rok v hotovosti na Obecním úřadu Křemže do 31. 5. příslušného roku.
Část III. Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt Čl. 7 Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt platí fyzické osoby, které za úplatu přechodně pobývají na území obce za účelem léčení nebo rekreace, pokud neprokáží jiný důvod svého pobytu. Čl. 8
Sazba poplatku a jeho splatnost
Poplatek za užívání veřejného prostranství Čl. 10 Poplatek za užívání veřejného prostranství se vybírá za zvláštní užívání veřejného prostranství, kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl. Z akcí, pořádaných na veřejném prostranství bez vstupného nebo jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejné účely, se poplatek neplatí 4). Čl. 11 Veřejné prostranství
Poplatník
Sazby poplatku
Vznik a zánik poplatkové povinnosti, splatnost poplatku
Poplatek ze vstupného Čl. 15 Předmět poplatku a poplatník
Sazby poplatku a jeho splatnost
Ohlašovací povinnost Pořadatel je povinen nejpozději 10 dnů před konáním akce hlásit písemně obecnímu úřadu :
Část VI. Poplatek z ubytovací kapacity Čl. 18 Poplatek z ubytovací kapacity se platí z využitých lůžek v zařízeních určených k přechodnému ubytování za úplatu. Čl. 19
Sazba poplatku a jeho splatnost
Poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj Čl. 21 Předmět poplatku Předmětem poplatku je povolený výherní hrací přístroj ve smyslu zák. ČNR č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách ve znění pozdějších změn a doplňků. Čl. 22 Poplatník Poplatníkem je česká právnická osoba bez majetkové účasti zahraničních osob, která je provozovatelem výherního hracího přístroje. Čl. 23 Ohlašovací povinnost
Sazba poplatku Poplatek za každý provozovaný výherní hrací přístroj činí 5.000,- Kč na tři měsíce. V případě, že výherní hrací přístroj bude provozovaný na dobu kratší než tři měsíce, bude poplatek vyměřen v poměrné části. Čl. 25 Vznik a zánik poplatkové povinnosti
Splatnost poplatku
Ustanovení společná a závěrečná Čl. 27
Sankce
Při řízení ve věcech místních poplatků se použije zvláštní zákon 10), není-li v zákoně o místních poplatcích stanoveno jinak. Čl. 30
|
![]() |
Základní škola Křemže oznamuje, že v souladu s vyhláškou 291/1991 Sb., o základní škole, se zápis do první třídy koná v pátek 16. ledna 2004 od 14,00 do 17,00 hodin v přízemí pavilonu l. stupně školní budovy.
Zapisují se děti narozené od 1. září 1997 do 31. 8. 1998 a děti, kterým byla v loňském roce odložena školní docházka do 31. 8. 2004.
Podle zákona 138/1995 sb., o soustavě základních, středních a vyšších odborných škol může být přijato do školy dítě, které dovrší šestý rok věku od 1. září do konce 2004, je-li tělesně i duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Na základě žádosti rodičů a doporučení psychologické poradny nebo dětského lékaře lze dítěti splňujícímu věk k nástupu do 1. třídy odložit školní docházku o jeden rok.
K zápisu vezměte laskavě s sebou rodný list dítěte a občanský průkaz jednoho ze zákonných zástupců.
- Dagmar Koubová, ředitelka školy -
![]() |
Změna v podání daňového přiznání a v placení daně z převodu nemovitostí od 1. 1. 2004
S účinností od 1. 1. 2004 dochází novelou zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, k zásadní změně jak v podání přiznání k dani z převodu nemovitostí, tak především v placení této daně.
Tato změna se týká případů, kde je úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem uskutečněn po 1. 1. 2004.
Do nové právní úpravy je poplatník povinen podat daňové přiznání k dani z převodu nemovitostí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž
1) Podle § 35 odst. 2 vyhl. č. 190/1996 Sb., ve znění pozdějších předpisů, katastrální úřad v případě povolení vkladu práva vyznačí na prvopisech smlouvy doložku, kde se mimo jiné uvádí "Vklad práva zapsán v katastru nemovitostí dne.............". Od tohoto data běží lhůta pro podání daňového přiznání.
V těchto případech úplatných převodů nebo přechodů vlastnictví k nemovitostem uskutečněných v době po 1. 1. 2004 je daňový subjekt povinen v daňovém přiznání si daň z převodu nemovitostí sám vypočítat a ve lhůtě pro podání daňového přiznání daň zaplatit. Sazba daně z převodu nemovitostí z úplatných převodů či přechodů vlastnických práv uskutečněných po 1. 1. 2004 činí 3 % základu daně.
Povinnou přílohou daňového přiznání je
Další informace k vyměření a placení daně z převodu nemovitostí od 1. 1. 2004
Při vyplnění daňového přiznání je třeba, aby poplatník postupoval dle pokynů k vyplnění daňového přiznání.
Současně s podáním daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí je poplatník povinen předložit znalecký posudek o ceně zjištěné podle zvláštního právního předpisu či posudek znalce, kterým se určuje hodnota předmětu vkladu podle obchodního zákoníku.
Cenou zjištěnou nemovitosti podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a vyhl. MF č. 540/2002 Sb. - dále jen "oceňovací předpis") se rozumí cena platná ke dni nabytí nemovitosti, tj. ke dni
2) § 9 až 11 zákona č. 151/1997 Sb,, o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a § 27 až 31 vyhl. č. 540/2002 Sb.
3) § 18 zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, Cenový věstních ministerstva financí částka 6 z dne 20. 5. 1999 (čj. 162/38 024/1999)
![]() |
V dřívějších dobách se u nás spalo - v zimě v létě - jedině v peřinách. Tak to bylo ve všech chalupách. V zimě se topilo pouze v kuchyni v kachlových kamnech, kde pak spali rodiče. Děti, které se sem už nevešly, spaly ve vedlejší místnosti, která se většinou už nevytápěla. Rád si ještě vzpomínám na své dětství a i mládí, kdy jsme ještě tak spali. Tehdy jsme se pěkně zavrtali pod nadýchanou peřinu. To už není ta bývalá idylka, kdy spíme pod přikrývkou v pokoji, kde dýchá topné těleso.
Nevěsta, která se jednou vdávala z domova, musela mít proto i potřebné peřiny - důležitou část výbavy. Mámy proto musely mít dost peří. Na našich krásných jihočeských návsích (tak by to alespoň mělo být) jsou uprostřed rybníky, které byly nutné pro hašení vodou při požáru, ale také koupaliště husí. Také si ještě pamatuji, jak se husy zaháněly po žních na posečená pole, aby si zde mohly sezobat zrní, které po posečení zůstalo na zemi. Husopasky je hlídaly, aby se někam nezatoulala některá husa a zaháněly je pak kvečeru domů.
Na jaře se kolem Velikonoc objevovala na dvoře vylíhnutá žluťoučká housátka. V některých chalupách a dvorech ještě dospělá housata dokupovali. Obchod s husami dělali "husáci". Na Křemežsku to byli obchodníci většinou z Chlumu, Loučeje, Holubova a Krásetína. Jejich obchodní sezóna hromadných nákupů byla doba ode žní do konce října. Husy ještě nedokrmené nakoupili většinou v místech, kde jich bylo přebytek: Vodňany, Volyně, Písek, Veselí, Strakonice. Tito obchodníci se snažiliy husy prodat hromadně, většinou obchodníkům rakouským, kteří husy také hromadně odkupovali a pak na známá místa prodávali. Tento výhodný obchod však skončil po uzavření hranic po 1. světové válce.
Do Martina musely být husy vykrmené. Některá z nich se "šiškovala" v uzavřené kleci. Zabité, oškubané a vyčištěné ve vezly na prodej na "Martinský jarmark" do Budějovic. Taková se v městě snadno prodala a byl to dobrý přínos pro rodinu. Peněz tehdy bylo na vesnici málo. Pro pochutnání se jedna nechala doma.
Po Vánocích, kdy nebyla už ani venku ani doma žádná práce, začalo se husí peří odrhat. Sešly se sousedky ze vsi, podle toho, kolik jich bylo třeba a když byly s peřím hotovy, šly zase do jiné chalupy pustit se tam do odrhání peří. Sešla se také děvčata a s nimi i chlapci a bylo veselo. Někdy také byla harmonika a zpívalo se. Vyprávělo se, co nového se kde stalo, vzpomínalo se na starší události, zkrátka kdo co věděl. Když už poslední održky skončily, připravila domácí hospodyně pohoštění a pití a šlo se do stavení druhého, zase oškubané peří také zodrhat. Tak se využíval na vsi volný čas, kdy venku (v zimě) jiné práce nebylo.
- F. Nejedlý -
![]() |
Život v právu nebo právo v životě
Nejen měsíc leden, a to jakéhokoli roku, je spojen vždy s nějakými novinkami a to nezávisle na tom, zda příjemnými či nikoli. Kalendářní měsíc leden 2004 je však na novinky štědrý možná až příliš. Skutečně orientačně jsem pouze od počátku roku 1990 napočítal celkem (platných i v současnosti neplatných) 842 nařízení, 1315 zákonů, 206 nálezů Ústavního soudu, 45 ústavních zákonů, 2055 vyhlášek a tak bychom mohli pokračovat téměř donekonečna.
Pokoušel jsem se spočítat všechny platné právní předpisy, které tvoří český právní řád od roku 1945, a došel jsem k číslu 26 733. Jsou mezi nimi samozřejmě zařazeny i předpisy sice platné, ale v současnosti neúčinné, nicméně nebyly dodnes zrušeny.
Pokud se společně podíváme, jak kvalitní právní předpisy náš zákonodárný sbor produkuje, tak jsem se pokusil o velice krátký exkurz do oblastí práva, které náš život, a to bezprostředně, nejvíce ovlivňují. Takže prosím, krátká ukázka:
![]() |
NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI
ŽIVOTNÍ JUBILEA
NAVŽDY JSME SE ROZLOUČLI
![]() |
IRSKÝ VLKODAV
Irské plemeno, které patří mezi chrty, je za normálních okolností klidným aristokratem. Chová se dobromyslně, ale svým zjevem budí respekt. Má nesmazané lovecké pudy, jako všichni chrti, protože jsou to zvířata, která se používala k lovu.
Irský vlkodav je největším psem vůbec a největším chrtem. Keltové, kteří osídlili Británii už ve 4. století byli známí jako lovci a k tomu potřebovali rychlé, odolné, ale současně i ovladatelné psy. Vzájemně byla křížena plemena chrtů a dogovitých psů. Novým plemenům měli chrti dodat rychlost a dogy sílu. Původní plemeno bylo objeveno Římany v prvních pěti stoletích našeho letopočtu na britských ostrovech.
Toto plemeno nebylo nijak početné a vlastnit jej mohli jen šlechtici a urození lidé. V průběhu let vývoje bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí, ale i přesto irský vlkodav dokázal přežít velký hladomor v Irsku.
V současné době se chovatelé tohoto impozantního plemene potýkají s různými nemocemi, kterými je plemeno zatíženo, a také s krátkověkostí. Irský vlkodav se nedožívá vysokého věku. U některých jedinců je to 5 roků, 8 roků a pokud se dožijí vyššího věku, můžeme mluvit o štěstí.
Irský vlkodav je pes, který miluje svého pána, rodinu, ale dokáže i hlídat. Někdy stačí jen jeho velmi hluboké zavrčení. Také jeho proporce jsou nepřehlédnutelné. Váha psa - samce se pohybuje kolem 55 - 60 kg, fena váží méně 41 kg, může mít i více. Minimální výška samce je 79 cm a feny 71 cm. Barva srsti, která je hrubá a tvrdá, je šedá, žíhaná, černá, bílá a plavá. Ve své podstatě je irský vlkodav dobrák, který bez důvodu nezaútočí. Je to ovšem chrt a je třeba jej dobře zvládnout, aby mohl chodit volně a nehonil zvěř.
Nejdůležitější pro tak velké plemeno je výživa. Je třeba si uvědomit, že se jedná o obří plemeno se specifickými nároky. Tomu je nutno přizpůsobit krmný režim, dávku a výběr značky krmiva. Štěně rychle roste do výšky, při nesprávné výživě mohou nastat problémy s klouby. Jako štěně se musí toto plemeno krmit velmi často v malých dávkách. V dospělosti je třeba podávat krmení dvakrát denně a po krmení dodržovat klid. U všech velkých plemen hrozí torze žaludku, což je přetočení žaludku. Pes má bolesti, nafukuje se jako balon a pokud není včas dopraven na veterinární kliniku, která provede operaci, umírá. Je třeba tomuto stavu vždycky předcházet.
Irský vlkodav je také náchylný ke kardiovaskulárním onemocněním. V chovu je zakázána příbuzenská plemenitba, omezení počtu krytí psů a omezení počtu vrhů u fen.
Pro uchovnění psa i fen jsou důležité výstavy a samozřejmě bonitace a ještě svod mladých.
Pro zařazení do chovu je věková hranice u psů 18 měsíců a u fen 24 měsíců. Feny mívají i 10 štěňat o průměrné váze půl kilogramu.
Cena štěněte irského vlkodava se pohybuje kolem 15.OOO Kč a každý zájemce si ještě musí připočítat krmení, preparáty pro kloubní výživu a další. Pokud platí, že je dobré si kupovat psa s rodokmenem, abych věděl, co mi z něho vyroste, u irského vlkodava to platí dvojnásob. Je třeba navštívit několik výstav a následně i několik chovatelů a udělat si tak obrázek, jak kdo svá štěňata odchovává. Dobrý chovatel vždycky zůstává s novým majitelem v kontaktu, aby mu radil jak nejlépe nakrmí, a vychová štěně tohoto obřího plemene, aby z něho vyrostl krásný a zdravý pes, který bude tím nejlepším kamarádem celé rodiny.
- K. Pavčíková -
![]() |
Poškrábaný nábytek, dveře, sedací souprava a jiné vybavení bytu, event. domu. Myslíte, že to kočku odnaučíte, ale nejdříve musíte vědět, proč to dělá.
![]() |
Okresní pojištovna Český Krumlov
Horní Brána 429, 381 01 Český Krumlov
Tel. 380 711 186, e-mail: informace@op33.vzp.cz
Změny v platbě zdravotního pojištění od 1. ledna 2004
Nařízením vlády č. 463/2003 Sb., ze dne 10. prosince 2003, byla zvýšena s platností od 1. ledna roku 2004 minimální mzda z částky 6.200,- Kč na částku 6.700,- Kč. Osoby bez zdanitelných příjmů, to jsou osoby s trvalým pobytem na území ČR, za které není po celý kalendářní měsíc plátcem pojistného ani zaměstnavatel ani stát, ani ony samy z důvodu výkonu samostatné výdělečné činnosti, jsou povinny od platby pojistného za měsíc leden 2004 (poslední den splatnosti je 9. únor 2004) zvýšit pojistné z dřívějších 837 Kč na 905 Kč.
U zaměstnavatelů se zvýšení minimální mzdy ve vztahu ke zdravotnímu pojištění projeví ve třech případech a to při provádění doplatků do minima u těch zaměstnanců, u nichž je příjem nižší než minimální mzda, při odvodu pojistného za období pracovního volna bez náhrady příjmů a při odvodu pojistného za období neomluvené absence. Ve všech těchto případech musí zaměstnavatel, poprvé při zúčtování příjmů za měsíc leden 2004, počítat již s výší minimální mzdy 6.700 Kč a s minimálním měsíčním pojistným 905 Kč.
Ke změně dochází také u osob samostatně výdělečně činných. Dnem 1. ledna 2004 nabývá účinnosti zákon č. 455/2003 Sb., který novelizuje zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, a přináší tyto změny. OSVČ budou až do kalendářního měsíce, ve kterém v roce 2004 odevzdají přehled o příjmech a výdajích ze své samostatné výdělečné činnosti za rok 2003, platit nadále zálohy na pojistné vypočtené z vyměřovacího základu ve výši 35 % z příjmů po odpočtu výdajů dosažených v roce 2002 - nejméně však ve výši vypočtené z minimálního vyměřovacího základu, který je s účinností od 1. ledna 2004 nově stanoven jako 13,5 % z vyměřovacího základu ve výši 50 % z průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok o dva roky předcházející roku, pro který je vyměřovací základ stanovován, což představuje částku 1.071 Kč.
Od měsíce podání přehledu za rok 2003 (v roce 2004) budou osoby samostatně výdělečně činné platit zálohy ve výši vypočtené již ze 40 % příjmů po odpočtu výdajů, dosažených v roce 2003. Takové zálohy budou OSVČ platit až do kalendářního měsíce, ve kterém v roce 2005 podají přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2004. V následujících letech se bude zvyšovat procento pro stanovení vyměřovacího základu každoročně o 5 % až na 50 % od roku 2006.
Osoby samostatně výdělečně činné, které zahajují samostatnou výdělečnou činnost v roce 2004, nebo i ty, které podle Přehledu za rok 2002 platily v roce 2003 zálohy nižší než 1.071 Kč, s výjimkou těch, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ, jsou povinny od platby zálohy za měsíc leden 2004 (posledním dnem splatnosti je 9. únor 2004), platit zálohy vypočtené z nového minimálního vyměřovacího základu a nová minimální výše zálohy OSVČ je rovna 1.071 Kč.
![]() |
Vážení spoluobčané!
Ráda bych vás seznámila s výsledkem dobročinné akce "Svíčka pro kostel", která v roce 2003 proběhla již potřetí. Ve stánku na náměstí, po nedělních mších či během adventních koncertů jste měli možnost zakoupit různé většinou rukodělné výrobky farníků - od svíček, které akci dali jméno, přes vánoční ozdoby z přírodních materiálů, voňavé pytlíčky, krmítka, zdobené květináče, pletené zboží, výrobky ze dřeva batikované tašky a šátky, až po svícny, adventní věnce a perníčky. Rozmanitá nabídka svědčí o tom, že do akce přispěla řada farníků, kteří neváhali v exponované předvánoční době obětovat svůj čas i síly. Prodejem se podařilo získat částku 45 150,- Kč. Výnos akce, který je určen na opravu kostela sv. Michaela ve Křemži, tak za tři roky přesáhl 100 000,- Kč.
Díky patří nejen těm, kteří přiložili ruku k dílu, ale též všem, kteří akci podpořili nákupem.
- V. Šnokhousová -
![]() |
Titul "Mistr republiky" pro rok 2003 putoval z Brna do Křemže
Není tak dávno, co jsem bilancoval závodní sezónu Martina Šebesty v roce 2002 a už nám uplynula i ta pro rok 2003. A opět úspěšně.
První závod Krajské ligy se uskutečnil dne 15. března 2003 ve Strakonicích, kde Martin obsadil v kumite, kategorie mladší žáci do 45 kg 1. místo. Ve stejné disciplíně a kategorii Krajské ligy obsadil dne 12. dubna v Českých Budějovicích, po zranění, 2. místo. Dne 3. května proběhla Krajská liga v Prachaticích, kde Martin obsadil v kumite, kategorii mladší žáci do 45 kg 1. místo a v kata teamu 2. místo. Krajské ligy v Jindřichově Hradci se pro nemoc nemohl zúčastnit. Vyvrcholením krajských soutěží byl Krajský přebor, který
se konal dne 7. června 2003 v Českých Budějovicích, kde Martin obsadil jak v kumite, tak kata teamu, v kategorii mladší žáci nad 40 kg 1. místo. Jelikož se jedná o mistrovskou soutěž, tato umístění nominovala Martina na Mistrovství ČR.
Ostudu Martin nedělal ani na národní scéně, kde v Národním poháru, který se uskutečnil dne 27. září 2003 v Neratovicích, obsadil v kumite, kategorii nad 40 kg 3. místo, což jeho nominaci na Mistrovství ČR potvrdilo. Dne 1. listopadu 2003 proběhlo 3. kolo Národního poháru v Novém Boru, kde Martin v kumite obsadil 4. místo a zdálo se, že jeho forma poklesla. Avšak pravý opak prokázal den 29. listopadu v Mladé Boleslavi, kde v 10. ročníku mezinárodní soutěže Vánoční ceny obsadil 2. místo.
Vyvrcholením celé sezóny 2003 byla jeho účast na Mistrovství České republiky konaném dne 13. prosince 2003 v Brně, kde po nádherných zápasech v kumite, kategorii mladší žáci nad 40 kg, bezkonkurenčně zvítězil a získal titul Mistr České republiky pro rok 2003.
Přejme mu i v další sezóně, kdy se dostane do kategorie starších žáků, hodně štěstí.
- Bc. Šebesta -
![]() |
Tělocvičná jednota Sokol Křemže - ohlédnutí za rokem 2003
Ještě jednou děkujeme všem našim příznivcům za podporu a spolupráci v uplynulém roce. Jestli byl něčím zvláště zajímavý může posoudit každý člen nebo pozorovatel ze svého pohledu. Činnost všech našich oddílů se asi příliš neliší od roků předcházejících. V celém roce pracovaly oddíly aerobiku, kalanetiky, volejbalu mužů i žen a nejpočetnější oddíl všestrannosti. Počtem členů 169 (stav ke konci roku 2002) se řadíme mezi průměrné jednoty organizované pod hlavičkou České obce sokolské v celé republice. Potěšující v naší jednotě je velký počet sportovců v mládežnických a juniorských věkových kategoriích.
Ženy na kalanetice a aerobiku se schází pravidelně v pondělí, středu a sobotu, jejich počet je stabilní a o zájem není nouze.
Volejbalisté se značně rozrostli. Ženy startují v okresním i krajském přeboru, stejně je tomu i u mužů.
Křemže postupně získává své jméno ve svazových soutěžích. Družstvo mužů opustil Michal Vančura, Václav Cypro (odešli do Budějovic). Objevili se však noví hráči, kteří se postupně v soutěži a hlavně v sestavě zabydlují. Patří mezi ně Jan Sixl, Martin Toman, Jiří Struháček, Jan Laštovička, Jarda Soukup mladší, Petr Svoboda, Patrik Voráček, Luboš Bušta, Roman Bláha. Zdá se až neuvěřitelné, že na vánočním turnaji smíšených družstev se z řad domácích sešlo celkem šest kompletních družstev po šesti hráčích. Ať to, prosím, vydrží.
Oddíl všestrannosti se aktivně účastní mnoha soutěží, které se pod hlavičkou COS pořádají. Na župních přeborech tvoříme vždy nejpočetnější skupinu a pravidelně postupujeme do hlavních soutěží na úrovni celé republiky a ani tam se nikdy zcela neztrácíme. Takto nás loni reprezentovaly mladší žákyně v Plzni (Martina Pálková, Markéta Čížková, Michala Koubová a Markéta Vondráková). V soutěži Eurotým junior jsme se na přeboru COS v Praze v loňském roce umístili na šestém místě s družstvem ve složení Šebestová Kateřina, Pálková Martina a Monika, Jandová Barbora, Šanderová Iva, Marková Marta, Vondráková Zuzana, Linhová Monika, Čížková Markéta, Mašková Zuzana, Krátká Iveta, Kolářová Michala. Zdeněk Kačer a Ondra Troup nás reprezentovali v přátelském mezinárodním utkání ve sportovní gymnastice a šplhu v Plittersdorfu u Raststadtu na francouzských hranicích. Když ne medaile, snad závodníkům zbudou alespoň pěkné vzpomínky.
Asi největší událostí minulého roku pro nás bylo zahájení provozu nového sportovního areálu "Němcalka" (starý místní název). Po problémech při výstavbě, které způsobila především velká voda roku 2002 se na počátku května rozjel provoz naplno. V dopoledních hodinách je možné na hřištích vidět žáky základní školy, odpoledne pak především volejbalisty a volejbalistky. Možnost využít areál přivítali také někteří návštěvníci Křemže, kteří bydleli v ubytovně u areálu.
Při stavbě areálu se bohužel vyskytly některé technické nedostatky a nebylo proto do dnešního dne možné provést závěrečné vyúčtování. Do dnešního dne byla na zálohách zaplacena jen cca čtvrtina celkové částky. Zbývající část bude uhrazena po odstranění zmíněných závad. O celkovém konečném vyúčtování budeme samozřejmě informovat. V jarních měsících by ještě mělo dojít k úpravě okolí ubytovny, zejména k jeho ozelenění. Stávající vzhled můžete sami posoudit z přiložené letecké fotografie a porovnat se vzhledem tohoto místa v nedávné době.
- Ing. M. Janda -
![]() |
ZÁLOHA NA VODNÉ A STOČNÉ za měsíc leden 2004
se vybírá:
14. 1. 2004 od 12:30 do 17:00 h
15. 1. 2004 od 12:30 do 16:00 h
16. 1. 2004 od 12:30 do 14:30 h
v přízemí Radnice Křemže, č. dveří 11.
Valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol Křemže se uskuteční 23. 1. 2004 od 18,00 hodin v přísálí budovy radnice.
Zveme proto všechny členy k účasti.
V roce 2003 se ve Křemži
narodilo | 23 | nových občánků, | ||
zemřelo | 28 | občanů, | ||
přistěhovalo | 28 | občanů, | ||
odstěhovalo | 4 | občané. |
ZMĚNA NA OÚ KŘEMŽE
Na základě výběrového řízení, na funkci vedoucího stavebního úřadu Křemže, byl za třech uchazečů vybrán p. Václav Bürger, který od 1. 1. 2004 vystřídal p. Jeřábka, dočasně pověřeného vedením stavebního úřadu.
KŘEMEŽSKO HLEDÁ
spolupracovníky do redakční rady Křemežska a stálé dopisovatele. Máte-li nápady, jak zlepšit obsah našeho měsíčního zpravodaje a chuť podílet se na jeho tvorbě, přihlaste se tajemníkovi OÚ Křemže na tel. č. 380 741 126 nebo 736 645 478.
Těšíme se na Vás.
VÝKUP STARÉHO PAPÍRU
se uskuteční
v sobotu 24. 1. 2004 od 9:30 do 12:00 hodin
na náměstí ve Křemži před Domem služeb
OBEC KŘEMŽE NABÍZÍ K PRONÁJMU PRODEJNU VE CHMELNÉ.
Podmínkou je zachování prodeje potravin.
Zájemci se mohou hlásit na Obecním úřadu ve Křemži, kde získají další informace.
Tel. č. 380 741 205, 380 741 126, nebo mobil 602 345 758 (starosta), 736 645 478 (tajemník).
POZVÁNKA NA KONCERT KLAVÍRNÍHO VIRTUÓZA
SERGEYE PEREPELIATNYKA
z Izraele
"Procházka klasickou hudbou"
27. 1. 2004 od 19:00 h
v sále radnice ve Křemži
Na programu jsou skladby J. S. Bacha, Haydna, W. A. Mozarta, L. V. Beethovena, F. Chopina, F. Liszta.
6. slavnostní ples
Tělocvičné jednoty Sokol Křemže
se uskuteční dne
31. ledna 2004 od 20:00 hodin
v prostoru hlavního sálu, přísálí, balkónů a restaurace v budově radnice ve Křemži.
Zveme všechny příznivce.
Podrobnosti o předprodeji vstupenek budou vyvěšeny na nástěnce Sokola a na plakátcích.
Základní škola vás srdečně zve na
1. ŠKOLNÍ PLES
24. ledna
do Restaurace Jednota ve Křemži
hudba MINIMAX
předtančení, tombola
Začátek ve 20,00 hod.
Vstup 80 Kč
Vstupenky v předprodeji - p. Iška
Sbor dobrovolných hasičů ve Stupné Vás srdečně zve na
Tradiční hasičský ples
který se koná 30. ledna 2004 od 19 hodin
v sále kulturního domu ve Chmelné
K tanci a poslechu hraje dechovka Podhoranka
Bohatá tombola
Vstupné 80,- Kč
Odjezdy autobusů:
Brloh | 18.00 | Mříčí | 18.40 | |||
Rojšín | 18.05 | Křemže | 18.45 | |||
Lhotka | 18.10 | Chlumeček | 18.50 | |||
Loučej | 18.15 | Stupná | 18.55 | |||
Chlum náves | 18.20 | Borek | 18.55 | |||
Holubov škola | 18.25 | Chmelná | 19.00 | |||
Třísov | 18.30 | Nová Ves | 19.10 | |||
Holubov Art. | 18.35 | Chmelná | 19.15 |
Další informace :
Platné vyhlášky obce
Ski klub Chmelná
Základní škola Křemže - http://home.worldonline.cz/~cz290962
INFORMACE, KTERÉ OBEC KŘEMŽE ZVEŘEJŇUJE na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím můžete nalézt na Veřejné desce obce Křemže |
Křemežsko |