Z jednání rady obce a zastupitelstva obce |
které se konalo 19. 3. a 3. 4. 2002 na OÚ v Holubově.
OZ projednalo a schválilo:
- Žádost pana Zdeňka Benedy, nového majitele nemovitosti Třísov 24 o koupi obecních parcel č. 1089 a 58/2. Tyto parcely se nacházejí v těsném sousedství a dá se říci, že jsou téměř součástí vlastní nemovitosti.
- Výsledek hospodaření Lanové dráhy obce Holubov s.r.o. za rok 2001. Zde je potřeba říci, že je nutno přistoupit společnými silami ke zlepšení celkového výsledku. Věřím, že se nám podaří provoz lanové dráhy zachovat i v dalších letech.
- Konání dětského dne 1. 6. 2002 od 14 hodin u holubovského rybníka. Program bude upřesněn později. Na pořádání akce se budou podílet skauti, obec Holubov a KDU-ČSL.
- Žádost mladých hasičů Třísov o příspěvek na ceny pro soutěž, která se bude konat v dubnu v Třísově. OZ pověřilo starostu projednat tuto záležitost s Miroslavem Koubou ml., který zajišťuje organizaci soutěže.
- Účast obce Holubov v připravovaném programu obnovy vesnice a venkovských infrastruktur Sapard, který řeší opravy komunikací v obcích, které jsou v regionálním svazku obcí "Vltava".
- Trvat na rozhodnutí OZ schváleném dne 13.6.2001 - vykoupit celou komunikaci za potokem ke Švábům a ostatním 5 chatám. Letos se znovu uskutečnilo jednání se všemi vlastníky nemovitostí a pozemků podél potoka, všichni souhlasili s prodejem části svého pozemku obci, později však dva z nich odmítli pozemek prodat. Obec se snažila vyřešit tento problém vykoupením cesty, ale jistě všichni pochopí, že nemohla koupit jen její část - to by nic neřešilo. Proto bude nutno, aby otázku věcných břemen vyřešil soud.
- Předložený návrh kalkulace ceny vodného pro osady Třísov a Krásetín. Pro kalkulaci byly použity odběry vody v loňském roce, připočteny odhadované náklady na provoz vodovodů, chemická úprava, odebírání vzorků, poplatek za surovou vodu atd.. V případě navýšení celkových nákladů bude nutno ztrátu vyrovnat. To vše bude podrobně po roce provozování vypočteno. Smlouva o nájmu veřejného vodovodu za účelem jeho správy a provozování byla podepsána na zkušební dobu od 1. 4. 2002 do 31. 3. 2003. Po roce bude možno zhodnotit skutečné výsledky hospodaření, ale také výsledky práce pracovníků firmy VAK Jč. a. s. Cena na uvedené období bude činit: v Třísově 7,14 + 5 % DPH = 7,50 Kč; v Krásetíně 8,57 + 5% DPH = 9 Kč. Ceny jsou vypočteny pro každou osadu samostatně, tak jak bylo předem dohodnuto. Stočné bude vybíráno obcí tak jako doposud tj. 1 Kč za 1 m3.
- Žádost p. Koláře z Krásetína o vykoupení komunikace k parcele č. 764/2, kde plánuje výstavbu rodinného domu. Zastavění uvedené parcely i ostatních parcel v okolí je navrženo v územním plánu. Proto OZ doporučilo tuto žádost dořešit po schválení ÚP.
-J. Franěk, starosta-
Z činnosti skautských oddílů |
15.-16. 2. 02 se uskutečnil šestý ročník závodu NPC - severské pošty, který pro členy Junáka a jeho příznivce pořádá naše středisko. V pátek večer se na startu v Boršově setkalo osm tříčlenných hlídek, z nichž některé zvládly trasu na základnu u Zlaté Koruny v rekordně krátkých časech. V sobotu dopoledne čekaly závodníky soutěže v tábornických dovednostech a ve zdravovědě. Zatímco příprava ohniště a závěsu pro kotlík nebyl pro žádného ze závodníků problémem, po jeho likvidaci měli občas rozhodčí problém ohniště vůbec nalézt. Při zdravovědě to bylo již napínavější. Zlomeninu stehenní kosti se podařilo ošetřit všem, stvořit nosítka také. Proč měli někteří "ranění" také ovázanou hlavu, při nesení na nosítkách se odráželi nohou, případně byli smýkáni po zemi? To už rozhodčí nemohli pochopit. Po dobrém obědě se pokračovalo přetahováním lanem, krmením hladového zálesáka, doručováním pošty (po roztočení u kůlku někteří závodníci na cestě k poštovní schránce nedobrovolně metali kotrmelce a přemety, až to vypadalo, že tentokrát bude cvičení ze zdravovědy naostro) a dalšími soutěžemi. Na závěr dopoledne byla vyhlášena soutěž pro šikovné ruce a nápadité hlavy - stavba půlmetrové rozhledny pro pěticentimetrového poštovního skřítka. Po večeři se vyhodnocovalo a pokračovalo v soutěžích. Velmi zajímavé byly stavby rozhleden a skřítkové, kteří se na ně dopravovali pomocí katapultu, výtahu a různých dalších důmyslných zařízení a prostředků. Test inteligence byl pak už poslední zkouškou pro nastávající poštáky (mimochodem, víte například, kolik končetin má pavouk, kolik křídel může mít mravenec a kde bylo poslední působiště českého myslitele Járy Cimrmana?). Vyhlášení vítězů přineslo pro některé trochu zklamání, které však určitě vyvážil pocit z příjemně strávených chvil a setkání s přáteli a kamarády. Vítězi letošního závodu se opět stala skupina ze Sokola Lišov, tentokrát nazvaná Plážová houska, druzí byli skauti z Jindřichova Hradce s názvem "Do Atlanty" a na třetím místě skauti z Rokycan a Slavkova (severní Čechy) s názvem "Puč".
Jachtařská sezóna začala, Pavlišové třetí! |
Velikonoční svátky jsou pro mnohé symbolem příchodu jara. Bratři Pavlišové každoročně o velikonočních svátcích zahajují svou jachtařskou sezónu. To proto, že v italském Cesenaticu se koná vždy o Velikonocích tradiční setkání dvoutrupých plachetnic - katamaránů. Letos se 28. ročníku mezinárodní regaty Vele di Pasqua 2002 účastnilo přes 100 katamaránů různých tříd a velikostí. V olympijské třídě Tornádo, která je nejprestižnější, startovalo 19 lodí z pěti států. Z České republiky spolu s bratry Pavlišovými startovaly ještě další dvě posádky z Příbrami.
Cesenatico leží na pobřeží Jaderského moře 200 km jižně od známých Benátek. Počasí bývá v této době slunečné a moře klidné.
"Doufali jsme, že po dlouhé zimě v teple navážeme na úspěchy z loňského podzimu," řekl nám kormidelník Zdeněk Pavliš. Bratři Pavlišové se právě loni na podzim stali mezinárodními mistry České republiky.
"Vzdálenost 850 km, která dělí Holubov od Cesenatica jsme ujeli bez zvláštních komplikací za 12 hodin a dorazili na místo hodinu po půlnoci v sobotu 30. 3. Tentýž den jsme za slabého větru absolvovali 2 rozjížďky, kde jsme obsadili 3. a 4. místo.
Ve druhé jízdě jsme vedli, ale těsně před cílem jsme se dostali do větrné díry a skončili čtvrtí. Následující den jsme odjeli rovněž dvě rozjížďky. V té první jsme rovněž jeli první. Bohužel technická závada v samém závěru (nemohli jsme stáhnout genakr, pomocnou třetí plachtu, která se dává při kurzu na zadní vítr) nás posunula na čtvrté místo.
Závěrečný den v pondělí nás tedy čekal souboj o třetí místo. Vítr byl velmi slabý, což nám příliš nevyhovuje. V páté jízdě jsme předvedli nejhorší výkon. Po dotyku s bójí jsme točili trestnou otáčku a propadli se na sedmé místo. Zbývala nám pouze teoretická šance skončit celkově třetí.
V poslední jízdě jsme museli totiž zajet do 2. místa. Naštěstí vítr zesílil a po dobrém startu jsme dojeli druzí. V celkovém pořadí jsme obsadili třetí místo, což je náš zatím největší mezinárodní úspěch. Vyhlášení výsledků s bouřlivým aplausem bylo pěknou tečkou za vydařeným závodem, který pořadatelé perfektně zvládli."
Sdělil nám své dojmy Zdeněk Pavliš. Dobré pocity si přivezli i Pavel Dolejší a Václav Kudláček, kteří využili cesty Pavlišů do Itálie a v teple najezdili svou jarní tréninkovou dávku na horských kolech.
Správa CHKO Blanský les otevírá naučnou stezku v okolí Brloha |
Během roku 2001 připravila Správa CHKO Blanský les podklady k otevření naučné stezky na Brložsku, současně také vydala skládačku. Nyní jsou již na území CHKO ke shlédnutí tři naučné stezky - přírodovědná naučná stezka v Národní přírodní rezervaci Vyšenské kopce, která byla otevřena v roce 1997, v roce 1999 byla otevřena naučná stezka vedoucí od Třísova, přes Dívčí Kámen do Holubova a letos 22. dubna bude slavnostně otevřena naučná stezka na Brložsku se šestnácti zastaveními. Dovolte nám, abychom Vás v krátkostí seznámili s přírodním a kulturním bohatstvím Brložska. Naučná stezka má celkem 16 zastavení a její trasa je dlouhá přibližně 7,2 km. Začíná v obci Brloh, vede okolo Brložského potoka směrem proti proudu ke Cvrčkově mlýnu, dále pak na hradiště U Ondřeje a k hradu Kuklov. Součástí stezky je kláštěr v Kuklově, dále stezka vede okolo Špatenky přes les k Matějkovi. Malá odbočka směřuje na vrch Stržíšek a pak zpět do obce Brloh.
První zastavení popisuje historii obce Brloh a upozorňuje na možnosti krátkých a zajímavých výletů do okolí. Druhá tabule
charakterizuje Křemžský potok, např. využití vodní síly toku, informuje o vzácných druzích živočichů, které zde žijí aj. Třetí tabule je věnována vegetaci v nivě Křemžského potoka. Čtvrtá tabule popisuje život ve stojatých vodách. Páté zastavení je historické a seznamuje nás s hradištěm U Ondřeje. Šesté zastavení charakterizuje význam alejí a hodnotu stromů v krajině. Po namáhavém výstupu směrem ke Kuklovu si na sedmém zastavení přečtete co je to "revitalizace krajiny" a jak by se případně Křemžská kotlina mohla nechat revitalizovat. Osmá tabule přinese popis známého místa hradu Kuglvajt a deváté zastavení se věnuje klášteru Kuklov, jednomu z nejvýznamnějších míst na Brložsku. Zastavení desáté uvádí rozdíly mezi současnou kultuní krajinou a krajinou přírodě blízkou. Další jedenácté zastavení je v lese, kde si přečtete, které druhy živočichů žijí právě v lesích na Brložsku. Tabule dvanáctá informuje, jak se v lesích hospodaří a které lesy patří v CHKO Blanský les k nejcennějším. Třinácté zastavení je na vrchu Stržíšek, kde bylo v nedávné době objeveno hradiště. Na čtrnácté tabuli jsou další informace o Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Předposlední patnácté zastavení popisuje význam mezí v krajině. Naučná stezka končí šestnáctým zastavením u kostela sv. apoštolů Šimona a Judy v Brloze.
Milý přátelé a milovníci přírody, dovolte mi, abych Vás jménem Správy CHKO Blanský les srdečně pozvala na otevření naučné stezky v Brloze v Chráněné krajinné oblasti Blanský les a popřála Vám mnoho krásných zážitků.
-RNDr. Alena Vydrová-
 |
LEGENDA: |
1. Obec Brloh
2. Křemžský potok
3. Břehové porosty, vlhké louky
4. Stojaté vody
5. Hradiště U Ondřeje
6. Dubová alej
7. Revitalizace Křemžské kotliny
8. Hrad Kuglvajt |
9. Klášter Kuklov
10. Kulturní krajina
11. Živočichové
12. Les
13. Hradiště na vrchu Stržíšek
14. CHKO Blanský les
15. Meze v krajině
16. Kostel sv. apoštolů Šimona a Judy |
Citáty a zamyšlení |
Víte co je "obětavá láska"
Při jedné rozhlasové soutěži se posluchačů zeptali: "Jaká je nejkrásnější věta, kterou můžeme říci ženě ?" Po mnohém dohadování zvítězila jedna mladá žena a dostala první cenu.
Nejkrásnější věta, kterou může žena slyšet, je věta manžela, který říká, když dítě ve tři hodiny v noci začne plakat : "Zůstaň ležet, já vstanu!"
Proč moudrost v sobě zahrnuje také prozíravost neboli předvídavost?
"Mami, proč ... ?"
"Mami, proč si se mnou nechceš hrát?" ptá se šestiletá Nelly.
"Protože nemám čas. "
"Proč nemáš čas "?
"Protože pracuji."
"A proč pracuješ?"
"Abych vydělala peníze?"
"Proč vyděláváš peníze?"
"Abych ti mohla dát najíst. "
"Ale mami, já nemám hlad!"
-Marie Hrušková, st.-
Ptáci (Aves) |
Máme tu jaro. V přírodě se vše probouzí, kvete, voní. Příroda ožívá. Je více slyšet i zpěv ptáků.
Námluvy ptáků
V období rozmnožování si ptáci hledají své partnery. Většinou sameček láká samičku stejného druhu. Musí ji nějakým způsobem zaujmout, aby se s ním spářila. Před pářením u některých ptáků dochází k tokání. Samečkové někdy též ještě předvádějí různé taneční obřadní pohyby, které jsou doprovázeny zpěvem. Pokud na jaře uslyšíte flétnovité volání nebo libozvučný trylek, můžete si být jisti, že někde nablízku je kolika velká. Samec se třepetavě vznáší do výšky a vydává flétnovité zvuky, potom zas plachtí dolů a ozývá se hlasitým trylkem. Někteří ptáci lákají svou družku nafukováním hrdelního vaku (fregatka), pokud samička začne reagovat a přibližovat se, začíná samec mávat křídly a rachtat zobákem.
Většina samečků všech druhů ptáků má výrazně zbarvené peří. U některých bývají ocasní krovky výrazně prodlouženy. Páv korunkatý při toku rozevírá pera do velikého vějíře. Když bychom cestovali do Austrálie a uviděli tokat rajku velkou, byl by to pro nás jistě velký zážitek. Sameček při toku má doširoka otevřený zobák, aby ukázal pestře zabarvený jícen. Ještě při tom rozevře svůj krásný péřový vějíř, poskakuje, otáčí se kolem větví nebo se zavěsí hlavou dolů. Sameček červenky zase svým zpěvem nejen láká svou budoucí samičku, ale i odhání soupeře ze svého území.
Hnízdění a rozmnožování ptáků
Před hnízděním vytvářejí někteří ptáci páry a obsazují určitá území (teritoria), která chrání před příslušníky stejného druhu. V tomto revíru si stavějí hnízdo a shánějí potravu. Území může být velké i tisíce hektarů. Někteří ptáci však hnízdí společně na skalnatých útesech a ostrovech. Jejich teritorium bývá jen několik čtverečných decimetrů nebo jen tak velké, kam sedící pták dosáhne (racek, terej, tučňák, papuchalk). Říkáme, že ptáci hnízdí v koloniích. Hnízda jsou opravdu namačkána hustě vedle sebe. Ptáky, kteří žijí v páru, označujeme jako monogamní. Oproti tomu jsou i ptáci polygamní. Sameček má více samiček a nestará se o mláďata (tetřev, tetřívek, bažant, sluka). Po spáření se zárodek vyvíjí v plod mimo tělo samičky, která snáší vejce.
Ptáci jsou vejcorodí. Vejce snášejí většinou do hnízd. Počet snesených vajec je různý podle druhu ptáka - jedno (tučňák, orel, sup), dvě (holub), tři (racek), čtyři (sluka) pět a více (čáp, sýkora, červenka).
Kukačka obecná snese během hnízdního období 15-20 vajec. Každé vejce snese však do cizího hnízda. Tomuto jevu se říká hnízdní parazitismus (příživnictví). Usedne v nestřeženém okamžiku do cizího hnízda, snese jedno vejce, ale hned jedno z hnízda odstraní. Vybírá si hnízda od 25 do 30 druhů ptáků. Snáší vejce do hnízd např. rehka domácího, červenky, drozdů.
Většina ptáků se však o svá snesená vejce stará. Zahřívají je svým tělem a nějaký čas na vejcích sedí. Častěji na nich sedí samice, ale u některých druhů jen samci (emu). Mohou se také v sezení střídat oba rodiče (datel, holub, žluna).
-Mgr. Drahomíra Bodláková-
Použitá literatura:
RNDr. M. Bouchner: Kapesní atlas ptáků, SPN Praha 1972
Dobroruka L. J.: Pestrá příroda, Albatros Praha 1988
Larousse L: Encyklopedie pro mládež, Albatros 1993
RNDr. Kůs E.: Domácí zvirata, Granit 1994
Slovo lékaře |
Devitalizace
Prázdná bublina nebo metoda budoucnosti?
Co je to nádor?
V lidském těle denně vzniká a zaniká spousta buněk. Každá buňka, která má jádro, obsahuje úplnou informaci o rozvoji lidského těla z buňky vzniklé spojením vajíčka se spermií a informaci o optimální vzájemné spolupráci všech buněk těla. Každá buňka se podřizuje vzájemné koordinaci pro zdárný růst celého těla.
Čas od času se v našem těle objeví buňka, která se vymkne z podřízenosti celku a začne se chovat bez ohledu k celému tělu. Množí se ne ve službě ostatnímu tělu, ale množí se sama pro sebe. Vytváří soubor buněk parazitujících na celku až ke zničení celého těla. Takové autonomní chování je spojeno nejen se změnou funkce, ale i se změnou stavby buňky. Taková buňka se skládá z pozměněných bílkovin. A pokud se tyto bílkoviny dostatečně liší od původních bílkovin ostatních buněk, má tělo možnost poznat, že tyto buňky již nepatří k původnímu tělu a začne působit na jejich zničení a vyloučení. Za to odpovídá složitý imunitní systém, který musí být v pořádku, má-li být funkční. Pokud jsou nádorové buňky rozpoznány příliš pozdě, dojde k rozvrácení imunitního systému dříve než může docházet k účinné likvidaci nádoru. Tato teorie mi byla vždy od mých školních univerzitních let blízká a srozumitelná. Devitalizace je metoda, při které podvážeme nádor v těle, čímž zastavíme jeho růst a dochází k jeho částečné destrukci. Látky uvolňované z takto poškozeného nádoru vedou k aktivaci imunitního systému a ten způsobí zničení nádorových buněk nejen v místě podvázaného nádoru, ale i v místě metastáz.
Řekli bychom: mazaná metoda. Ale funguje? Dr. Foltýn si své teoretické předpoklady ověřoval na zvířatech. A úspěšně.
Funguje to i u člověka?
V nemocnici ve světoznámém poutním místě v Lurdech pracuje lékařský tým, ověřující případy náhle zhojených nádorových bujení. Jejich spisy obsahují rentgenové snímky dokumentující stav před a po náhlém uzdravení. Je nutné předpokládat zázračné uzdravení nebo mohlo jít o zhojení přirozenou cestou? To nyní pro naši úvahu není nutné rozebírat. Lze jen konstatovat, že občas dochází k úplné úzdravě i lidí se zhoubnými nádory. A to je zjevné. Pro krátkost času i místa nebudeme mudrovat proč.
Dětský chirurg profesor Dr. Tošovský vypráví příhodu, jak krátce po válce operoval dítě s rozsáhlým nádorem v dutině břišní. Nádor stačil jen podvázat, ale nestačil jej vypreparovat a vyjmout. Anestesiolog donutil operatéra předčasně ukončit operaci. Operovanému začaly selhávat základní životní funkce. A tak byl pacient zašit se zhoubným nádorem v břiše. Profesora Dr. Tošovského mrzelo, že nemohl chlapci účinně pomoci a očekával jeho smrt do několika měsíců. Po několika letech byl překvapen, když tohoto chlapce potkal živého a zdravého. Tenkrát ještě nemluvil o devitalizaci.
Je tato metoda úspěšná?
Ti, co ji dělali na černo, tvrdí, že ano. Lékaři, který by ji prováděl, hrozí, že mu bude odebrán diplom opravňující k výkonu lékařského povolání. Metoda je zakázaná. Proč? Proběhla studie úspěšnosti této metody na pacientech, kterým nemohla ublížit. Ale ani pomoci. Šlo o pacienty v posledním stádiu choroby, kdy má již každý poškozen imunitní systém. Takto metoda nemohla fungovat. A tak se tím prý prokázalo, že tato metoda devitalizace není úspěšná. Škoda! Do široka otevřená kapsa zůstala prázdná?
-MUDr. Bohumír Šimek-
Sport |
Rok 2002 zahájil Sportovní klub Holubov 5. ledna 2002 řádnou valnou hromadou, která se konala v restauraci TRIO BAR. Valná hromada (dále jen VH) se zabývala zhodnocením uplynulého roku 2001, mezi jehož klady hlavně patřilo udržet v činnosti žákovský oddíl a záchrana mužů v okresním přeboru. V další části VH aktivní členové určili úkoly a cíle pro nadcházející rok 2002. Hlavním úkolem by mělo být zdokonalení hrací plochy, údržba šaten a pořádku kolem hřiště, což nám bohužel značně ztěžují někteří obyvatelé Holubova, kteří si v okolí hřiště udělali skládku.
Hlavním cílem pro rok 2002 by mělo být především udržet v činnosti oddíl žáků. Muži by se chtěli pokusit vybojovat druhé místo v závěrečné tabulce OP, které by mělo zajistit postup do krajské soutěže 1.B třídy. Po podzimní části soutěže ztrácejí na toto místo 6 bodů (za jedno vítězství se přičítají 3 body). Pro oživení paměti uvádím zkrácenou verzi umístnění našeho klubu po podzimní části OP.
1. | Sokol Chvalšiny | 37 : 8 | 29 bodů |
2. | JIP Větřní | 27 : 15 | 21 bodů |
3. | FK Rožmitál | 31 : 19 | 19 bodů |
4. | FC Velešín | 28 : 18 | 19 bodů |
5. | Sokol Křemže | 22 : 12 | 19 bodů |
6. | Sokol Benešov | 24 : 23 | 19 bodů |
7. | SK Holubov | 14 : 17 | 15 bodů |
Částečným handicapem v tomto snažení mužů je poměrně úzký hráčský kádr. Holubovská mládež nemá o sport příliš velký zájem. Hlavně potom ne o takový, kterému by museli věnovat něco více ze svého osobního pohodlí, snažit se dělat něco poctivě a nést částečnou odpovědnost za úspěch nebo i neúspěch kolektivu. Někteří raději víří svými dopravními prostředky prach po místních komunikacích, ohrožují chodce a jiní se dokonce s chutí věnují devastaci veřejných prostranství v obci (telefonní budky, nádraží ČD, čekárna na autobus, okolí hřiště atd.). Sportovní aktivitu začali muži vyvíjet 12. ledna prvním tréninkem. Ty potom pokračovaly do konce února každou sobotu. Od března se již trénuje 2x týdně a v sobotu se hrají přátelská utkání. Těch sehráli muži 7 a dá se říci, že úspěšně. První čtyři sehráli se soupeři, kteří hrají vesměs minimálně o třídu vyšší soutěže.
Holubov - Frymburk A | 6 : 4 |
Holubov - Zlatá Koruna | 6 : 1 |
Holubov - Č. Krumlov B | 2 : 2 |
Kaplice B - Holubov | 2 : 2 |
Další přípravné zápasy skončily takto:
Horní Planá B - Holubov | 2 : 3 |
Větřní - Holubov | 2 : 1 |
Nová Ves - Holubov | 4 : 5 |
Mezi nejlepší střelce v těchto zápasech patřili Pavel Štindl a Žora Filip. Hráčský kádr mužů čítá v současnosti pouze 15 jmen. Brankáři Jirka Pelech st. a Olda Lipš. Obránci - Zbyněk Kudláček, Jirka Dočkal, Pavel Klimša, Martin Pliško, Marian Sciranka, Radek Procházka. Záložníci - Fr. Kroiher ml., Václav Matějíček, Jirka Veselý, Tonda Filip, Marcel Růžička. Útočníci - Žora Filip a Pavel Štindl. V dubnu se do mužstva také zapojil z vojny se navrátivší Jirka Pelech ml. a Zdeněk Kudláček. Trenéři Zdeněk Trost a Miloslav Novák.
13. - 17. února absolvovala většina hráčů soustředění v Hrádku nedaleko Benešova u Prahy a všichni si pochvalovali jak kvalitu ubytování, tak široké možnosti sportovního vyžití (tělocvična, bazén, kurty). Oddíl žáků absolvuje zimní přípravu formou tréninků na našem hřišti. Zpočátku nám počasí přálo, ale od poloviny března jsme museli, hlavně kvůli zdraví dětí, tréninky přerušit. Nyní zase nastal problém s užíváním hřiště kvůli jarní údržbě hrací plochy (prosetí travinou, hnojení, zapískování, válcování), čímž je nutné omezit vstup na hrací plochu. Takže děti začnou opět na plno trénovat od poloviny dubna. Kádr družstva žáků se v uplynulém roce stabilizoval a z původních asi 30 dětí jich zbylo 17. Zjara k nim přibyli dva chlapci z Plešovic, takže pro jarní část soutěže čítá kádr oddílu žáků těchto 19 jmen: Brankáři - Jakub Hůlka a Zdeněk Pelech. Obránci - Tomáš Papšo, Petr Kováč, Pavel Kováč, Arnošt Zikmund, Martin Svoboda. Záložníci - Milan Venuš, Matyáš Bušta, Tomáš Franěk, Láďa Foltán, Roman Fousek, Jan Bakule. Útočníci - Vojta Franěk, Tadeáš Domin, Jan Pavliš, Petr Harš, Pavel Bušta, Pavel Vaněk. Trenér - František Kroiher.
-František Kroiher st.-
Rozpis mistrovských soutěží na jaro 2002 - muži
14.4.02 | Lipno - Holubov | 15.30 hod |
20.4.02 | Světlík - Holubov | 16.00 hod |
27.4.02 | Holubov - Chvalšiny | 16.00 hod |
4.5.02 | Malonty - Holubov | 16.30 hod |
11.5.02 | Holubov - Velešín | 16.30 hod |
18.5.02 | Křemže - Holubov | 17.00 hod |
25.5.02 | Holubov - Větřní | 17.00 hod |
2.6.02 | Benešov - Holubov | 15.30 hod |
8.6.02 | Holubov - Kájov | 17.00 hod |
15.6.02 | V. Brod - Holubov | 17.00 hod |
22.6.02 | Holubov - Rožmitál | 17.00 hod |
Rozpis mistrovských soutěží - žáci
27.4.02 | Nová Ves - Holubov | 13.30 hod |
5.5.02 | Holubov - Křemže | 10.00 hod |
11.5.02 | Černá v Poš. -Holubov | 10.00 hod |
19.5.02 | Holubov - Č. Krumlov | 10.00 hod |
22.5.02 | Horní Planá -Holubov | 17.00 hod |
26.5.02 | Holubov - Chvalšiny | 10.00 hod |
1.6.02 | Kájov - Holubov | 10.00 hod |
9.6.02 | Holubov - Větřní | 10.00 hod |
M L S Á N Í |
Tentokrát nám nabídla své osvědčené recepty paní Laura Haug z Holubova.
Italská zelenina
Pro 6 osob:
1 zelená, červená a žlutá paprika, 2 malé cukety, 1 lilek (baklažán), 8 polévkových lžic olivového oleje, 2 stroužky česneku, čerstvý rozmarýn, 3 polévkové lžíce vinného octa, sůl, černý mletý pepř, petrželka
Zeleninu důkladně omyjeme a nakrájíme - papriky na tenké proužky, cukety podle délky a baklažán na kolečka. Ohřejeme olej v pánvi, snížíme teplotu a smažíme zeleninu v malých porcích dozlatova. Mezitím rozkrájíme česnek na tenká kolečka, rozmarýn rozsekáme. Smažíme česnek i rozmarýn s poslední porcí zeleniny. Zeleninu uložíme v mělké nádobě. Dáme pánev na stranu a nalijeme na ni ocet, rychle rozmícháme a polijeme zeleninu. Posypeme petrželkou. Necháme 3 hodiny odpočinout. Servírujeme studené s pečivem jako předkrm nebo jako přílohu ke grilovanému masu.
Italský mandlový dort
Suroviny na formu o průměru 24 cm.
1 vanilkový lusk, 200 g hladké mouky, 150 g změklého másla, 40 g cukru, 2 žloutky, špetka soli
Vanilkový lusk podélně rozřízneme, vyškrábeme dřeň, přidáme k máslu, cukru, soli a žloutkům a utřeme do pěny. Přidáme prosátou mouku a vypracujeme křehké těsto, které zabalíme do alobalové fólie nebo do pergamenového papíru a dáme na 2 hodiny do chladničky odpočívat. Troubu vyhřejeme na 200°C.
Náplň: 125 g práškového cukru. 125 g změklého másla, 2 vejce, 125 g loupaných mletých mandlí, nastrouhaná kůra z 1 citrónu, 20 g hladké mouky.
Máslo s prosátým cukrem a vejci utřeme do pěny. Postupně po lžičkách přidáme mandle, citrónovou kůru a mouku. Křehké těsto vyválíme na placku a vyložíme jím dno a boky dortové formy. Na těsto naneseme náplň a pečeme 45 minut na druhé příčce odspodu. Dort necháme vychladnout ve formě.
Za recepty děkuje a dobrou chut přeje
- MS -
SPOLEČENSKÁ KRONIKA |
NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI
- František FOLTIN z Třísova
K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME
- paní Anně Kempingerové z Třísova
- panu Jaroslavu Novákovi z Krásetína
- panu Vojtěchu Hončíkovi z Holubova
- paní Marii Valdhansové z Třísova
- paní Vlastě Štajnerové z Krásetína
- paní Dagmar Špačkové z Holubova
- paní Heleně Tvarohové z Třísova
NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI
- s panem Antonínem Kudláčkem z Holubova
Projekt KLENOT |
PRVNÍ POZOROVÁNÍ BLÍZKOZEMNÍ PLANETKY POŘÍZENÁ S NOVÝM 1-m DALEKOHLEDEM
Nový 1,06-m dalekohled určený hlavně pro následnou astrometrii asteroidů v blízkostí Země byl uveden do provozu na Observatoři Kleť.
Výzkum planetek křižujících dráhu Země či naopak těles za drahou Neptunu patří v současnosti mezi nejrychleji se rozvíjející obory astronomie. Většina nových těles je objevována v zahraničí s dalekohledu o průměru zrcadla kolem jednoho metru či dokonce větších jako je LINEAR (1-m), Spacewatch II. (1,8-m), NEAT (1,2-m). Část z jejich objevů je pozorovatelná (alespoň brzy po objevu) i malými 0,3-0,5-m přístroji vybavenými ovšem CC kamerami, jaké využívají i mnozí amatérští pozorovatelé v USA, Evropě a Japonsku. Část nově objevených těles je však velmi slabá či velmi rychlá a pro jejich následnou astrometrii, nezbytnou pro určení přesné dráhy, je třeba užívat 1-m či větší profesionální dalekohledy. Astronomové na Kleti blízkozemní planetky dlouhodobě systematicky sledovali s menším 0,57-m zrcadlovým dalekohledem vybaveným CCD kamerou. Dosavadní výsledky a vlastní i zahraniční zkušenosti je vedly k záměru postavit pro tento účel větší přístroj.
Projekt byl nazván KLENOT. Hezké české slovo poněkud kuriózně ukrývá anglickou zkratku KLEť observatory Near earth and Other unusual objects team and Telescope, čili jde o kleťský teleskop pro sledování asteroidů a komet s neobvyklými drahami, ze zvláštním zřetelem na slabší objekty až do 22. magnitudy. S průměrem zrcadla 106 cm se jedná o druhý největší dalekohled v České republice a zároveň v současnosti největší specializovaný přístroj určený pouze pro sledování planetek v Evropě. Zrcadlo je výrobkem známé německé firmy Zeiss. Optickou soustavu dalekohledu doplňuje čtyřčočkový korekční člen, vyrobila Optická dílna MFF UK v Praze pod vedením J. Waltera na základě výpočtů J. Lochmana (Sincon). Jako výkonný detektor slouží CCD kamera Photometrics S300 s čipem SITe 1024 x 1024 pixelů chlazená kapalným dusíkem. Výsledné zorné pole je 0,5 x 0,5 stupně. Bylo možné využít stávající kopuli, původně určenou pro fotografická pozorování, stejně jako původní montáž pro dalekohled, ovšem doplněnou optoelektronickým měřením polohy dalekohledu. Výzkumný tým projektu KLENOT tvoří Jana Tichá, Miloš Tichý a Michal Kočer. Budování dalekohledu bylo zahájeno v roce 1997, své "první světlo" dalekohled spatřil v listopadu 2001 a první snímek planetky byl pořízen v únoru 2002. Pro jeho stavbu byly využity nejrůznější tuzemské i zahraniční zdroje, včetně mateřské českobudějovické hvězdárny, zřizovatele Okresního úřadu v Českých Budějovicích, grantu od Grantové agentury ČR a NEO Shoemaker grantu od americké The Planetary Society.
První přesná měření blízkozemní planetky, publikovaná v cirkuláři Mezinárodní astronomické unie získali kleťští astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý 4. března 2002. Planetku 2002 EC objevili američtí astronomové v rámci projektu NEAT na observatoři Palomar, její následná pozorování z Kleti pak přispěla k zjištění, že se jedná o planetku typu Amor přibližující se k dráze Země. Na základě těchto i dalších pozorování blízkozemních těles byl projektu KLENOT přidělen mezinárodní kód IAU 246 (pro dosavadní pozorování s 0,57-m dalekohledem se používal a používá IAU kód 046).
Hlavními cíli projektu KLENOT je potvrzování objevů nových slabých NEO, znovuvyhledávání dlouho nepozorovaných NEO ve druhé opozici, kdy jsou většinou slabší než v objevové opozici, následná astrometrie nedostatecně pozorovaných NEO v delším oblouku dráhy včetně takzvaných virtuálních impaktorů, tj. těles, u nichž je třeba vyloučit, zda jsou na kolizní dráze mířící k Zemi, ověřování, zda tělesa na velmi výstředných či jinak zvláštních drahách projevují případnou kometární aktivitu či ne. V našem zorném poli budou i jasnější Kentauři a transneptunická tělesa.
Astronomové na jihočeské Kleti tedy už zahájili astrometrická pozorování. Nyní budou v rámci testovacího provozu dolaďovat software i hardware, postupně testovat limitní dosah a zdokonalovat dosavadní přídavné vybavení. Věří, že nový přístroj jim pomůže v hlubším poznání planetek a komet kroužících sluneční soustavou a identifikování těch, které by mohly ohrozit naši Zemi. To, že projekt KLENOT začíná plnit své vytčené cíle, potvrzuje například astrometrie potenciálně nebezpečného asteroidu 2002 J5 nově objeveného 1,8-m teleskopem Spacewatch II. dosahujícího pouhé 21,5 V magnitudy či nádavkem první tři nově objevené planetky hlavního pásu.
Jana Tichá
Observatoř Kleť - KLENOT
http://www.hvezcb.cz/klenot
http://www.klet.org/klenot
Výsadba stromů milénia pokračuje i letos |
Vysadili jste již ve vaší obci, ve městě, na historicky, přírodně či kulturně významném místě strom, který bude připomínat počátek nového tisíciletí? V roce 2001 zahájili lesníci zajímavou akci, jejíž účelem je jejich příspěvek k ozelenění našeho životního prostředí. Do akce, která má motto "Tisíc stromů pro nové tisíciletí", se přihlašují organizace - města, obce, zájmové a společenské organizace z celé republiky.
Dosud největší zájem zaznamenal organizační garant akce - Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v Praze - na Valašsku, Moravském Slovácku, ve východních a středních Čechách a na jižní Moravě. Na jaře a na podzim loňského roku bylo vysazeno na 750 převážně lip, dubů a javorů, tedy dlouhověkých dřevin, které mají šanci dožít se kmetského věku, ve kterém budou hodny názvu Stromy milénia.
V letošním roce bude vysazeno zbývajících 250 stromů. Organizace mohou vysadit v jednom případě až tři stromy. Mezi nejzajímavější akce bude patřit výsadba Stromů milénia na tzv. Vltavské cestě - tedy na významných místech v blízkostí toku naší snad nejnárodnější řeky. Organizátoři byli k tomu inspirováni televizním seriálem o Vltavě a lidech kolem ní. Navazují na lesnické tradice historickou dopravu dříví vltavskými prameny - vory. První lípy na Vltavské cestě rostou od loňského podzimu v Kamýku nad Vltavou.
Iniciativy na horním toku Vltavy se v letošním roce ujal Oblastní inspektorát Lesů České republiky, s. p. v Českém Krumlově, který s lesními správami nabídl obcím možnost pomoci radou při získání sazenic, zvolení vhodného místa i pomoci při vlastní výsadbě. Podobně se zájemci mohou obracet na lesníky i v jiných lokalitách. Myslíte, že by to mohlo inspirovat i vás? Odvětví lesního hospodářství Ministerstva zemědělství věnuje příspěvek do tisíce korun na výsadbu Stromů milénia každé organizaci, která vysadí stromy podle podmínek, zveřejněných na internetové adrese: http://www.vulhm.cz/, případně se o nich dozvíte na telefonním čísle 02/57921643 kl. 227. Tam také získají potřebné informace.
Zájemci o letošní výsadbu se již organizačnímu garantovi - Výzkumnému ústavu lesního hospodářství a myslivosti přihlašují a zajišťují si sazenice. Počet "Tisíce stromů pro nové tisíciletí" bude brzy naplněn. První Strom milénia vysadili žáci Středního odborného učiliště lesnického v Abertamech. Kde poroste ten tisící?
Jiří Junek
Okénko veterináře |
 |
|  |
Nemoci králíků
S blížícím se jarním obdobím se opět zvyšuje riziko onemocnění králíků velmi nebezpečnými chorobami, jako jsou myxomatóza a králičí mor. Mnoho drobnochovatelů stále podceňuje preventivní očkování proti těmto chorobám. Spolu s dobrými zoohygienickými podmínkami je to jediná možná ochrana chovů před těmito nákazami. Rád bych touto cestou informoval všechny drobnochovatele o těchto chorobách.
Mor králíků je virové, velmi nebezpečné onemocnění se skoro až 100% úmrtností. Tato choroba v minulém roce se značně rozšířila i na Křemežsku a pořádně zdecimovala chovy, které nebyly proti této nemoci preventivně očkované. Virus po vniknutí do organismu se velice rychle šíří po celém těle. Nejvíce se koncentruje do parenchymatózních orgánů, hlavně jater. K šíření choroby dochází přímým stykem nemocných králíků infikovaným krmivem, vodou a bodavým hmyzem. Vůči této chorobě jsou vnímavá všechna plemena králíků bez rozdílu věku a pohlaví. Inkubační období, tj. doba od vniknutí viru do prvních příznaků onemocnění, je maximálně 2-3 dny. Průběh nákazy je velice rychlý, trvá 12-60 hodin (maximum) a může propuknout na rozdíl od myxomatózy v průběhu celého roku. Příznaky onemocnění jsou málo výrazné, králík je většinou ospalý, ztrácí chuť k žrádlu, zalézá do kouta, zaujímá nefyziologický postoj, hlavu může otáčet na stranu a někdy může dojít i ke krvácení z nosu a z konečníku. Většinou chovatel večer při krmení na králících nic nepozoruje a ráno zjistí, že mu uhynuli v jednom kotci všichni králíci. V takto napadeném chovu už vakcinace většinou nepomůže. Zde už je jenom jediná rada a to - rychle zabít ostatní králíky. Kdybychom takového králíka pitvali, našli bychom krváceniny v hrudní dutině, edém plic, krváceniny v ledvinách, zánět střev, zvětšenou slezinu, změněná játra. Léčit takto nemocné králíky je bezvýznamné. Uhynulí králíci se musí neškodně odstranit nejlépe spálit, odvézt kafilérií, nebo zakopat minimálně 40 cm hluboko. Dále je třeba provést desinfekci králíkárny 4% roztokem Chloraminu 50-60 °C teplým po předchozí mechanické očistě.
Jediná prevence proti tomuto onemocnění je pravidelné očkování celého chovu. Následující schéma: králíci se očkují již od 6 týdnů věku vakcínou proti moru králíků. Musím upozornit drobnochovatele, že imunita tzn. ochrana chovu nastává až za 3 neděle po vakcinaci a trvá více jak 6 měsíců. Nejideálnější je provádět vakcinaci brzy na jaře (březen-duben) spolu s očkováním proti myxomatóze. Nesmí se zapomenout na očkování mláďat, která jsou v té době ještě mladá!!! Myxomatóza králíků je virové onemocnění králíků, ale na rozdíl od moru má sezónní charakter, tzn. že se nejčastěji vyskytuje v létě a na podzim, protože se hlavně přenáší bodavým hmyzem. V zimním období se prakticky nevyskytuje. Kromě přenosu bodavým hmyzem se nákaza šíří i při těsném kontaktu z jednoho králíka na druhého, z výtoku očí a nosu, kde se virus vyskytuje nejvíce. Myxomatóza má velmi rychlý průběh a vysoké procento úmrtnosti. Příznaky se projeví za 6 až 10 dní od nakažení. Nejčastěji mezi prvé příznaky patří silné překrvení spojivek, serózní výtok z očí, který se rychle mění v hnisavý, oční štěrbina je zúžená a zalepená hnisem. Králík přestane přijímat potravu, má zvýšenou teplotu. Na hlavě, okolo očí, na bázi ucha, pysku, nozder a jinde na těle se začnou tvořit tzv. zápalové myxomatózní uzly. V tomto stadiu řasy překrývají oko a tak králík přestává vidět, rychle hubne, namáhavě dýchá až sípe. To může trvat 8 - 14 dnů až nakonec nastává úhyn. Léčba tak jako u moru se neprovádí.
Jedinou ochranou je opět preventivní očkování pomocí vakcíny proti myxomatóze, nejčastěji se provádí do ucha pomocí dvojvpichu (speciální dvoujehla). Ochrana po očkování vzniká za 4 dny a trvá okolo 5 měsíců. Nejlépe je králíky očkovat poprvé brzy na jaře už od 4 neděl stáří a druhé očkování provést v letních měsících (červenec, srpen). Likvidace uhynulých kusů se provádí podobně jako u moru králíků.
Je důležité ještě chovatele upozornit, že při propuknutí některé z těchto nákaz by měli tuto situaci neprodleně hlásit příslušnému veterinárnímu lékaři!!
-MVDr. Peter Pavčík-
Skončila výstava obrazů ing. Ladislava Tomana |
Výstava byla instalována v obřadní síni obecního úřadu a prohlídka obrazů byla umocněna Smetanovu hudbou "Má vlast". Laskavé a přátelské prostředí jsme prožívali všichni, kdož jsme byli u toho.
Sedmdesátisedmiletý pán přesvědčil o své bystrostí a zájmu ve svém věku a na druhé straně dvacetiletá Květa Fránová projevila soustředěný zájem o obrazy a harmonii obrazů a hudby. Byla překvapena, když jsem jí sdělil, že při stejné hudbě byly obrazy namalovány.
Milá Květo, Tvá citlivá duše, zájem o hudbu a výtvarnou činnost je veliké bohatství, udělala jsi mi velkou radost. Vzpomněl jsem na léta pedagogické činnosti a na krásné chvíle s mladými lidmi. Vážení spoluobčané a návštěvníci výstavy, podle Vašich zápisů se Vám obrazy velice líbily, některé z nich si odnesete do svých domovů. Děkuji Vám za Váš zájem i za milé prostředí po celou dobu trvání výstavy.
Vám, pane starosto, upřímně děkuji za Váš zájem, vstřícnost a ochotu, kterou jste prokázal. Udělal jste hodně nejen pro kulturu, ale i pro občany Holubova. Cesta za kulturou vede k lepším mezilidským vztahům a tak Vám přeji, abyste se stále více setkával s lidmi, kteří to dovedou ocenit.
-Ing. Ladislav Toman-
INFORMACE |
Upozornění
Farnost Křemže oznamuje uspořádání charitativní sbírky veškerého oblečení, dek, přikrývek, polštářů, nádobí, stanů, spacích pytlů a drobných elektro spotřebičů.
Sbírka bude v sobotu 4. května 2002 v Holubově u Fraňků od 14.00 do 15.00 hodin a v neděli 5. května v kostele sv. Michaela ve Křemži od 9.00 do 10.00 hodin. Prosíme o finanční příspěvky na dopravu.
Oznámení
Obecní úřad Holubov vyhlašuje sběr železného šrotu, který se uskuteční v sobotu 27. dubna 2002 od 9.00 hodin.
Upozorňujeme majitele psů, že poplatek za psy na rok 2002 je potřeba zaplatit do konce dubna na Obecním úřadě Holubov.
Další informace :
Observatoř Kleť
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3
INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov
|
© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 25. dubna 2002 :
0