![]() |
Část svého života věnoval kníže Josef Adam výkonu různých funkcí a poslání u císařského dvora. Byl tajným radou, nejvyšším dvorním maršálkem (1754) a nejvyšším hofmistrem císařovny Marie Terezie i císaře Josefa II. (1776). Když byl kníže jmenován dvorním maršálkem, neměla tato funkce již takový dosah působnosti jako dříve. Z tohoto důvodu si kníže vymohl na císařovně, aby prohlásila jeho úřad za rovnocenný ostatním dvorním úřadům. Nesklidil za to však souhlasnou odezvu u ostatních dvorských hodnostářů.
Za vlády knížete Josefa Adama je možné pokládat pro schwarzenberský rod za největší přínos rozšíření knížecí hodnosti na všechny členy rodu v roce 1746. Podle francouzského termínu byly knížecí děti nazývány princi a princeznami. Získání této výsady přispělo velkou měrou k zvýraznění vážnosti celého rodu a uznávána je i u dnešních potomků Schwarzenberků.
V řadě opatření, která Josef Adam vyhlásil ve prospěch zaměstnanců na svém majetku, bylo na prvním místě založení penzijního fondu zaměstnanců roku 1765. Jeho dobrodiní potom využívaly celé generace úředníků a zřízenců. Fond byl zrušen v roce 1950 převedením do běžného státního důchodového zabezpečení. Zaměstnanci tehdy přišli o celé jmění fondu bez jakékoliv náhrady.
Josef Adam Schwarzenberk měl zálibu ve stavitelství, společenském životě a hudbě. Z těchto zálib nejvíce vytěžil českokrumlovský zámek, kde dal zřídit roku 1748 Maškarní sál s nástěnnými malbami od Josefa Lederera. Dále přestavěl zámeckou kapli sv. Jiří, nařídil postavit zimní zámeckou jízdárnu, přebudovat letohrádek Bellarii v zámecké zahradě a zámecké divadlo s malbami od Hanse Wetschla a Leo Märkla. Dal rozšířít zámeckou zahradu a přestavět Plášťový most. Zároveň byly dokončeny barokní úpravy uvnitř zámku, ktarý se stal příjemně obyvatelným a skutečným vévodským sídlem. (Zámek Český Krumlov v období baroka).
![]() |
Zajímavá jsou vyjádření jedné z důvěrných přítelkyň rodiny hraběnky Thürheimové, jinak majitelky panství na rakouské straně hranic. Hraběnka se pokusila charakterizovat pěkný vzájemný vztah manželů Schwarzenberkových, chválila kněžninu rozšafnost, věděla o jejích rodinných finančních starostech i o tom , že kněžna byla poněkud skeptická ke způsobu manželova hospodaření i k jeho nápadné spořivosti. Ve válečných dobách měl kníže finanční starosti zvláště v souvislosti s placením válečné daně a nápravou škod způsobených vojsky. Po uklidnění poměrů se poněkud změnila i jeho povaha. Intenzívně se věnoval rodině, svým koníčkům, společenskému životu zejména ve Vídni, kde navštěvoval se svou manželkou divadelní představení, koncerty a plesy. Nerad se účastnil církevních slavností, které však pokládal za nevyhnutelné. Po dvanáctiletém manželství kněžna Marie Terezie roku 1753 ve Vídni zemřela . Knížeti bylo přes třicet let a podruhé se již neoženil, třebaže o tom uvažoval.
![]() |
Zemřel 17. února 1782 ve Vídni a byl pohřben v tamní hrobce u augustiniánů.
(jz)